Zdaniem KPP

Adam Ambrozik
opublikowano: 20-01-2010, 00:00

W czwartek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym mają się zakończyć prace nad projektem całkowitego zakazu palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Konfederacja Pracodawców Polskich jest przeciwna tym rozwiązaniom, bowiem mogą one przynieść szkodę całej gospodarce. Wystarczy przywołać przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w wyniku wprowadzenia podobnego zakazu co miesiąc bankrutuje kilkanaście lokali.

Nie kwestionując samej szkodliwości palenia, uważamy, że wprowadzenie zakazu nie jest uczciwym rozwiązaniem. Rząd z jednej strony mówi bowiem Polakom: nikotyna to śmierć, z drugiej legalizuje tę substancję i dopuszcza do normalnego obrotu, czerpiąc niemałe zyski z akcyzy. W takiej sytuacji bardziej sprawiedliwa byłaby ustawa zakładająca wyraźne rozdzielenie lokali dla palących i niepalących. Właściciele powinni mieć obowiązek czytelnego oznakowania lokalu. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest w innych krajach europejskich.

Dziwimy się także inicjatorom projektu, że proponują tak niepopularne rozwiązania przed zbliżającymi się wyborami. Przytłaczająca większość społeczeństwa jest bowiem przeciwna tego typu rozwiązaniom. Nie godzą się na to restauratorzy, producenci papierosów, ale przede wszystkim sami palacze. Nawet zagorzali przeciwnicy palenia uważają, że proponowane rozwiązanie ingeruje w swobody obywatelskie.

Adam Ambrozik

ekspert

Konfederacji Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu