Zdecydowane zmiany w polityce Banku Japonii

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 22-01-2013, 10:16

Wtorkowa sesja azjatycka w szczególności przykuwała uwagę inwestorów. Powodem większego zainteresowania było długo wyczekiwane posiedzenie Banku Japonii, które zgodnie z oczekiwaniami rynku miało przynieść istotne zmiany w polityce pieniężnej.

Tak też się stało. BoJ podjął decyzję o podniesieniu celu inflacyjnego z poziomu 1%, określonego w lutym 2012 roku, do 2% oraz przeznaczeniu nielimitowanych środków na program skupu aktywów. Począwszy od stycznia 2014 roku bank centralny będzie kupował miesięcznie aktywa o wartości około 13 bln JPY ( z czego około 2 bln jenów będzie przeznaczone na obligację rządowe, a reszta z całej kwoty na bony skarbowe ), tym samy skłaniając się w stronę podejścia do polityki monetarnej reprezentowanej przez Fed. Bank nie rozszerzył jednak programu zakupu aktywów na 2013 rok, co z pewnością rozczarowało dużą część uczestników rynku. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

Decyzja w sprawie podwojenie celu inflacyjnego nie była jednomyślna. Podczas konferencji prasowej Shirakawa ogłosił, że przeciwko niej zagłosowało dwóch członków BoJ argumentując swój sprzeciw tym, że nowy cel znacząco przewyższa tempo wzrostu cen i podkreślając jednocześnie, że priorytetem powinno być zwiększenie potencjału do wzrostu gospodarczego w Japonii.  Zgodnie z zapowiedziami Banku Japonii będzie on dążył do osiągnięcia celu inflacyjnego w jak najkrótszym czasie oraz kontynuował bardziej ekspansywną politykę monetarną. W reakcji na komunikat banku jen chwilowo tracił na wartości powracając w okolice powyżej 90 jenów za dolara, po czym nastąpiła realizacja zysków. Obecnie para USDJPY handlowana jest w rejonie 89,00 i bardzo prawdopodobne jest, iż korekta spadkowa na dolarjenie będzie kontynuowana. Nie należy oczekiwać jednak silnej aprecjacji jena, na co nie będzie pozwalała postulowana luźna polityka monetarna Banku Japonii.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostają dane instytutu ZEW z Niemiec nt. indeksu nastrojów gospodarczych oraz bieżącej sytuacji. Konsensus rynkowy zakłada, że wskaźnik nastrojów wzrośnie w styczniu aż do 12pkt. wobec 6,9pkt. w grudniu, a wskaźnik bieżącej sytuacji wzrośnie o 0,3pkt. do 6pkt. EURUSD pozostaje w paśmie wahań 1,3260-1,34 i obecnie jest handlowane w rejonie 1,3350. Dobre odczyty mogą stać się impulsem do ponownego testu okolic 1,34. W przeciwnym wypadku euro znajdzie się znów pod presją sprzedających. Poza danymi z Europy w kalendarzu mamy sprzedaż detaliczną z Kanady oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

EURPLN
Presja na dalsze osłabienie złotego utrzymuje się. Para EURPLN przełamała opór w postaci linii poprowadzonej po szczytach z września i października 2012 roku. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów w rejon 4,20. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 4,1650.

EURUSD
EURUSD handlowany jest w paśmie wahań 1,3260-1,34 oraz w zakresie wyznaczonym przez formację trójkąta na wykresie dziennym. Impulsem do silniejszego ruchu będzie wybicie ponad poziom 1,34, bądź zejście poniżej poziomu 1,3250.  Jak na razie czekamy na wybicie.

EURJPY
Na eurojenie trwa realizacja zysków. Para zbliża się do wsparcia na poziomie 117,73 w postaci linii tenakan.  Ewentualne przełamanie tego poziomu może doprowadzić do pogłębienia spadków w okolice 116 jenów za euro.

USDJPY
USDJPY koryguje ostatnie wzrosty. Para przełamała wsparcie na poziomie 89 jenów za dolara, co z technicznego punktu widzenia jest impulsem do dalszych spadków. Najbliższe wsparcie po postaci 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 86,80 znajduje się na poziomie 86,80.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane