Zderzenie realiów z niecierpliwością

opublikowano: 28-02-2014, 00:00

Po tygodniu od tragicznego czarnego czwartku Ukraina doczekała się przejściowego rządu. Arsenij Jaceniuk jeszcze niedawno szczerze mówił, że to musi być ekipa straceńców — ale jednak został premierem.

Nie miał czasu na przygotowanie exposé, w kilku realistycznych zdaniach przedstawił jednak prawdę o stanie gospodarki. Jeśli porównujemy sytuację Ukrainy z Polską 1989 i pamiętnym exposé Tadeusza Mazowieckiego — to nasze ówczesne położenie było jednak ciut lepsze.

Trudno się dziwić, że już w pierwszych godzinach nowy rząd zwrócił się o wsparcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wniosek o 15 mld USD pomocy oczywiście będzie podlegał zwyczajnym, czasochłonnym procedurom. MFW skieruje misję, która przeprowadzi ocenę sytuacji i powtórzy receptę szokowej kuracji. Taki nierychliwy tryb zderzy się z niecierpliwością Majdanu, który stał się nieformalnym organem władzy nie tyle państwowej, ile ludowej. Ale nie tylko tam, niecierpliwi są również załamani polscy przedsiębiorcy, głównie z pasa wschodniego, którym załamał się eksport po gwałtownym osłabieniu się hrywny.

W dalekim Strasburgu europosłowie przyjęli rezolucję, która stara się nadrobić lukę w układzie stowarzyszeniowym. Parlament Europejski uważa, że „artykuł 49 traktatu o UE ma zastosowanie do wszystkich krajów europejskich, w tym Ukrainy, które mogą ubiegać się o to, by być członkiem Unii”. Właśnie takiej deklaracji brakuje w gotowym do podpisu, odrzuconym przez Wiktora Janukowycza w listopadzie układzie stowarzyszeniowym. Rezolucja PE ma wydźwięk chwalebny, ale w systemie decyzyjnym UE mało znaczy. Konieczne jest ponowne otwarcie przez Komisję Europejską negocjacji i dopisanie w umowie brakującego strategicznego drobiazgu. I to będzie prawdziwą miarką unijnych intencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu