Czytasz dzięki

Zdobądź certyfikat finansowy

Dorota Czerwińska
opublikowano: 14-03-2008, 00:00

Menedżerowie z kwalifikacjami międzynarodowymi są elitą biznesu.

Menedżerowie z kwalifikacjami międzynarodowymi są elitą biznesu.

„Puls Biznesu”: Dlaczego warto mieć certyfikat ACCA, CFA czy CIA?

Magda Oleksiuk z Ernst & Young Academy of Business: Coraz częściej wymagają ich od kandydatów do pracy firmy z branży finansowej. Certyfikaty są gwarancją, że posługujące się nimi osoby mają taką samą wiedzę i umiejętności jak menedżerowie z innych krajów, bo wszyscy zdają te same egzaminy i muszą się wykazać tym samym poziomem wiedzy i znajomością tematu. Dają też większe możliwości menedżerom, którzy bez problemu odnajdą się także w innej niż polska rzeczywistości biznesowej.

Nie lepiej zrobić MBA z dziedziny finansów?

W Polsce tytuł MBA wciąż kojarzy się z czymś ekskluzywnym, choć tak naprawdę jest powszechnie dostępny. Warto rozważyć jego zdobycie, ale tylko w renomowanym ośrodku akademickim. Jest to szczególnie istotne, bo na rynku jest bardzo dużo programów MBA, a pracodawcom trudno zweryfikować ich poziom.

Zdobycie ACCA, CFA albo CIA pomaga w karierze zawodowej?

Z ankiety przeprowadzonej w maju 2006 r. wśród polskich menedżerów, którzy mają dyplom ACCA, wynika, że 94 proc. z nich dzięki uzyskaniu tego certyfikatu poprawiło swą pozycję na rynku pracy, a 67 proc. odczuło korzyści finansowe.

Ile osób z Polski rocznie zdobywa te certyfikaty?

Menedżerowie z kwalifikacjami międzynarodowymi wciąż należą do elity biznesu. Najbardziej popularny certyfikat ACCA zdobywa w Polsce około 100 osób rocznie, menedżerów z innymi kwalifikacjami jest jeszcze mniej. Wynika to przede wszystkim ze stopnia trudności egzaminów, które są potwierdzeniem wiedzy najwyższej jakości.

Na dodatek to dosyć droga inwestycja.

W przypadku międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, takich jak ACCA, CFA czy CIA, warto rozważyć uczestnictwo w szkoleniach przygotowujących do ich zdobycia, choć oczywiście można próbować samemu opanować dość rozległą wiedzę niezbędną do uzyskania certyfikatu. Studia menedżerskie nie należą do najtańszych, ale też są kierowane do osób z doświadczeniem zawodowym, a więc takich, które powinno być stać na dokształcanie się na najwyższym poziomie. Najczęściej zresztą jest ono finansowane lub współfinansowane przez pracodawcę, ale są też na rynku oferty kredytowe na takie cele. Przykładowo, cena modułu (tzw. Paper) szkolenia przygotowującego do zdobycia ACCA waha się między 960 a 4450 zł. Zależy to od rodzaju przekazywanej wiedzy i liczby dni szkoleniowych. Ale warto pamiętać, że inwestycja w wiedzę i umiejętności jest zawsze opłacalna i zwróci się z nawiązką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane