Zdrojowa Invest wyrusza w Tatry

  • Emil Górecki
19-07-2013, 00:00

Aż 750 tys. Polaków może zainwestować w drugie mieszkanie. Na tej prognozie bracia Wróblewscy budują firmę nad morzem i w górach

Co może zrobić dwóch studentów, jeśli nie podoba się im mieszkanie podarowane przez rodziców? Mogą je sprzedać i kupić nowe. Chyba że to dwóch studentów Szkoły Głównej Handlowej. Ci założą firmę, jak bracia Szymon i Jan Wróblewscy, właściciele hotelarsko-deweloperskiej firmy Zdrojowa Invest. U ojca podpatrzyli, na czym polega prowadzenie wakacyjnego hotelu, a na studiach dowiedzieli się, czym jest system condo. Spółka działa od 2006 r., wybudowała cztery hotele z około 500 apartamentami (którymi zarządza), a jeśli doliczyć inwestycje w budowie, ich łączna wartość sięga pół miliarda złotych. Jej właściciele zapewniają, że są przygotowani, by za pięć lat zarządzać nawet trzy razy większą siecią apartamentów. Jedną z możliwości jest przejęcie od skarbu państwa zakopiańskiej spółki Polskie Tatry. To aquapark, trzy zespoły hotelowe, restauracje oraz kilka atrakcyjnych działek.

ZBIEŻNOŚĆ
INTERESÓW:
Baltic Park Molo
to najważniejsza
inwestycja
realizowana
przez Zdrojową
Invest, której
współinwestorem
jest Jan Wróblewski.
Jest to także jedno
z najważniejszych
przedsięwzięć
dla wizerunku
Świnoujścia.
Dlatego spółka
dostała 25 mln zł
dofinansowania
z programu Jessica.
[FOT. ARC]
Zobacz więcej

ZBIEŻNOŚĆ INTERESÓW: Baltic Park Molo to najważniejsza inwestycja realizowana przez Zdrojową Invest, której współinwestorem jest Jan Wróblewski. Jest to także jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla wizerunku Świnoujścia. Dlatego spółka dostała 25 mln zł dofinansowania z programu Jessica. [FOT. ARC]

— Przy niewielkich nakładach na modernizację budynków możemy relatywnie szybko powiększyć ofertę, a także bank ziemi w interesującym miejscu. Choć wszystko zależy od ceny — zastrzega Jan Wróblewski.

Rywalizacja o tatrzańską spółkę zapowiada się ciekawie. Do kolejnego etapu prywatyzacji — oprócz Zdrojowej Invest — zostali dopuszczeni: Polskie Koleje Górskie, Nosalowy Dwór oraz konsorcjum z udziałem Wartico Invest, spółki Zbigniewa Jakubasa.

Od morza do Tatr

Bracia Wróblewscy zbudowali trzy hotele w rodzinnym Kołobrzegu (łącznie 424 pokoje, 6 niesprzedanych) i jeden w Szklarskiej Porębie (64 pokoje, 4 w ofercie). Wiosną przyszłego roku zamierzają oddać do użytku niewielką inwestycję w Ustroniu Morskim, ale prawdziwą skalę da im kompleks hotelowy Baltic Park Molo w Świnoujściu — łącznie 600 apartamentów w kilku etapach. Jesienią rusza sprzedaż 350 pokoi w pięciogwiazdkowym hotelu, który jest częścią tego kompleksu. W portfelu mają jeszcze kilka innych działek na południu Polski, a także na Mazurach. Polskie jeziora to jednak plan na później, bo sezon trwa krótko, a infrastruktura drogowa jest słaba.

— Potencjalnymi klientami jest około 750 tys. Polaków, a do inwestycji w drugie mieszkanie skłaniają ich niskie stopy procentowe oraz atrakcyjna w porównaniu z lokatami i bezpieczna stopa zwrotu z nieruchomości — uważa Jan Wróblewski.

Bariera wejścia

Inwestycje są finansowane podobnie jak zwykłe osiedla mieszkaniowe: potrzeba określonego poziomu przedsprzedaży (podobno mniej niż 30 proc.) oraz pieniędzy na działkę. Zdrojowa Invest po sprzedaniu apartamentu podpisuje z nabywcą długoletni kontrakt na zarządzanie. Właściciel ma prawo do określonego czasu pobytu, a Zdrojowa wynajmuje jego apartament w zamian za zyski. Dodatkowo prowadzi restauracje, salony SPA, baseny czy centra konferencyjne. W sezonie zapełnić hotele nie jest trudno, poza nim bracia Wróblewscy sprowadzają do siebie turnusy zamożnych emerytów z Zachodu. W 2012 r. kołobrzeskie hotele zanotowały 70-procentowe obłożenie.

Według badań KPMG, 49 proc. bogatych Polaków (zarabiających miesięczniepowyżej 20 tys. zł brutto) inwestuje w nieruchomości. To, według nich, najlepszy sposób pomnażania pieniędzy. W ostatnich latach dostrzegło to coraz więcej firm. Jeszcze kilka lat temu promował się deweloper Kristensen Group, którego duńscy właściciele popadli w kłopoty i wycofali się z Polski. Na odkupionej od nich działce Zdrojowa buduje Baltic Park Molo. Sprzedaż w systemie condo oferują jeszcze m.in. Inpro w Mikołajkach, Dolcan w Warszawie, Condohotels Group w Ostródzie czy Qualia, która hotelami w Gdańsku i Międzyzdrojach zarządza we współpracy z Louvre Hotel Group.

— Popyt na apartamenty w Mikołajkach jest mały, dlatego postanowiliśmy zamrozić drugi etap naszej inwestycji. Na razie nie myślę o kolejnych w systemie condo — mówi Piotr Stefaniak, prezes Inpro.

— Zacząć podobną działalność teraz byłoby nieporównywalnie trudniej, bo konkurencja jest już duża, a koszty wejścia bardzo wysokie — mówi Jan Wróblewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zdrojowa Invest wyrusza w Tatry