Zdrowe finanse warunkiem wejścia do strefy euro

01-07-2004, 10:20

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział w czwartek, że Polska otworzy sobie drogę do strefy euro "tak szybko, jak się uzdrowi finanse naszego państwa".

"Im szybciej, tym lepiej" - podkreślił w porannej audycji I programu PR "Sygnały Dnia". "Im szybciej uzdrowimy finanse naszego państwa, tym bezpieczniej dla nas, a jednocześnie otworzymy sobie drogę do europejskiego pieniądza" - dodał. Jego zdaniem, to się Polsce "zdecydowanie opłaca".

Przypomniał, że trzy nowe kraje członkowskie UE: Litwa, Estonia i Słowenia są już "w fazie wstępnej", bo w niedzielę włączyły swoje waluty do mechanizmu wymiany wiążącego je z euro. Komisja Europejska ogłosiła, że daje im to możliwość wejścia do strefy euro w styczniu 2007 r.

"To jest dobrze dla nich" - ocenił Balcerowicz. Jego zdaniem, udało im się to dzięki utrzymaniu dyscypliny budżetowej i niskiej inflacji, czyli dzięki temu czego w Polsce - gdzie "następowało psucie finansów własnego państwa" - nie udało się zrobić.

bba/mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zdrowe finanse warunkiem wejścia do strefy euro