Zdrowie ważniejsze niż rachunki za prąd

Przeprowadzka do zielonego biurowca może zmniejszyć czas nieobecności w pracy z powodu chorób o 40 proc.

Wydajność energetyczna budynków, dzięki której można np. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, nie cieszy się aż takim zainteresowaniem najemców, jak się zwykle wydaje. Energia jest zbyt tania, by firmy brały pod uwagę rachunki za prąd przy wyborze miejsc na swoje biura. Tym, do czego przywiązują znaczenie, są aspekty wizerunkowe, a przede wszystkim satysfakcja pracowników, która przekłada się na produktywność. Tak przynajmniej uważa Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland, powołując się na tegoroczne badania przeprowadzone przez jej firmę.

— W obiektach zielonych ilość świeżego powietrza jest nawet o 30-40 proc. większa, niż wskazują normy. Można w nich również wprowadzić regulację temperatury w małych strefach. Dzięki temu dobrze się tam pracuje, a efektywność zespołu może wzrosnąć o 5-15 proc. — wskazuje Katarzyna Zawodna.

O tym, że nowoczesny, certyfikowany budynek to sposób na większą wydajność, mówi też najnowszy raport World Green Building Council. Wynika z niego, że na produktywność i zdrowie ma wiele czynników — od wentylacji i jakości powietrza, przez dostęp do światła dziennego, komfort termiczny i akustykę, aż po zieleń i aranżację przestrzeni. Większość z nich regulują standardy zielonego budownictwa.

— Jednym z przejawów troski o zrównoważony rozwój jest stosowanie rozwiązań poprawiających samopoczucie i wydajność pracowników, a w rezultacie — także kondycję przedsiębiorstwa. Przykładem może być właściwa konfiguracja systemów klimatyzacji, która sprawia, że zatrudnieni rzadziej biorą zwolnienia lekarskie — komentuje Ewelina Karpińska, z działu zarządzania nieruchomościami w Europie Środkowo-Wschodniej spółki JLL.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Zdrowie ważniejsze niż rachunki za prąd