ZE PAK zbiera kasę na inwestycje

Firma Zygmunta Solorza-Żaka dostała właśnie 1,2 mld zł kredytu na Pątnów. Prosi o jeszcze 350 mln zł na Konin.

ZE PAK, czyli energetyczna firma kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka, intensywnie pracuje nad pozyskaniem finansowania dla planowanych inwestycji. Idzie dobrze. Właśnie ogłosiła, że w ramach rządowego Programu Inwestycje Polskie przyznano jej 1,2 mld zł kredytu na modernizację czterech bloków w Elektrowni Pątnów I.

Apetyt inwestycyjny PAK jest jednak większy. Spółka złożyła jednocześniewniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) o udzielenie jej 350 mln zł kredytu na budowę bloku gazowo- -parowego w Koninie. PAK jest piątym w Polsce producentem energii elektrycznej, z udziałem w rynku na poziomie ok. 7 proc. Chce ten udział utrzymać, a skoro wszyscy konkurenci inwestują w nowe moce wytwórcze (takie plany mają np. cztery państwowe grupy energetyczne) lub w efektywność produkcji, to PAK też musi.

Modernizacja czterech bloków w Elektrowni Pątnów I to jeden z flagowym projektów zapowiadanych przez PAK przy okazji debiutu na giełdzie. Ma kosztować 1,6 mld zł, zatem pozyskany właśnie kredyt pozwala sfinansować ją niemal w całości. Poza państwowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który wykłada 400 mln zł, w finansowaniu biorą udział jeszcze: Millennium, mBank, Pekao i PKO BP. Blok w Koninie, którego finansowanie analizuje teraz EBI, to natomiast flagowy projekt PAK w obszarze wytwarzania. Z wniosku złożonego do banku wynika, że za 700 mln zł firma zamierza zbudować blok gazowo-parowy o mocy ok. 120 MW mocy elektrycznej i 90 MW mocy cieplnej.

— Trwają prace przygotowawcze związane z tą inwestycją. To najbardziej zaawansowany z naszych projektów wytwórczych — mówi Maciej Nietopiel z biura relacji inwestorskich PAK.

O zamrożonej innej inwestycji, w blok gazowy w Adamowie, PAK powie więcej, przy okazji publikacji wyników rocznych. DM PKO BP oczekuje spadku przychodów z 2,75 mld zł do 2,59 mld zł, zysku EBITDA z 918 mln zł do 579 mln zł, a zysku netto z 455 mln zł do 107 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu