Ze spółek

Sebastian Gawłowski
24-11-2000, 00:00

ZE SPÓŁEK

ZNTK ŁAPY. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach zakończą ten rok stratą netto na poziomie 3,96 mln zł — wynika z przedstawionego wczoraj przez przedsiębiorstwo komunikatu. W ubiegłym roku spółka wykazała jeszcze prawie 0,9 mln zł, i był to trzeci z kolei zakończony dodatnim wynikiem finansowym. Ten rok przyniósł już jednak zdecydowane pogorszenie wyników. Jeszcze w I kwartale ZNTK Łapy zdołały wypracować 113 tys. zł zysku netto. Jednak już drugi kwartał przyniósł 1,3 mln zł straty. Na koniec września jej wielkość powiększyła się do prawie 2,1 mln zł.

O ponad 15 proc. niższe od ubiegłorocznych będą też przychody przedsiębiorstwa, które do końca roku mają osiągnąć poziom 68 mln zł, podczas gdy w 1999 roku było to ponad 80,2 mln zł. Łapy powinny jednak wykazać nieco ponad 1 mln zł zysku operacyjnego. W porównaniu z ubiegłym roku obniżyła się jednak wielkość marży realizowanej przez przedsiębiorstwo z 3,9 do 1,5 proc.

Na pogorszenie wyników spółki wpływ miało przede wszystkim wypowiedzenie przez PKP części umowy trzyletniej, a także nieterminowe otrzymywanie należności od głównych klientów. ZNTK zajmują się głównie remontami wagonów towarowych. Przy obecnej strukturze sprzedaży (około 80 proc. sprzedaży realizowane jest na rzecz PKP nie mogło to pozostać bez wpływu na wyniki spółki. RG

EFEKT. Sąd oddalił wniosek Dariusza Fasuli o ustanowienie kuratora dla spółki.

GRAJEWO. 22 listopada zakończył się spór zbiorowy ze związkami zawodowymi.

HOWELL. Na koniec 2000 roku spółka osiągnie zamierza12 mln zł zysku netto. Prognoza spółki na przyszły rok zakłada zysk netto w wysokości 18 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku Howell osiągnął zysk netto w wysokości 3,8 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 255,3 mln zł. 6.12 Howell wprowadza do publicznego obrotu: od 300 tys. do 1,05 mln akcji serii F oraz od 1 do 750 tys. praw do akcji (PDA) serii F. Zapisy potrwają od 6 do 8 grudnia.

KROSNO. Rada Nadzorcza na posiedzeniu odwołała prezesa Krzysztofa Janasa i wiceprezesa Krzysztofa Lewczuka. Nowym prezesem został Łukasz Zborowski.

NFI OCTAVA. 6 grudnia zapadnie wyrok w sprawie zaskarżonej przez Skarb Państwa uchwały WZA funduszu z września 1999 roku, dotyczącej możliwości umarzania akcji funduszu.

WBK. CDM Pekao SA w dniu 14.11 wydał rekomendację „neutralnie“ dla akcji WBK przy cenie 24,30 zł i wartości WIG 16176,1 pkt. CDM Pekao obniżył rekomedację z „ponad rynek“ na „neutralnie“ ze względu na niekorzystny ich zdaniem parytet wymiany akcji dla mniejszościowych akcjonariuszy WBK przy fuzji z Bankiem Zachodnim. Parytet ten według analityków CDM Pekao nie uwzględnia w pełni udziałów WBK w spółkach grupy CU. Przy zaproponowanym parytecie prosta wycena połączonych banków wynosi 26 zł. Parytet chociaż mniej korzystny nie powinien zdaniem CDM Pekao mieć negatywnego wpływu na kurs akcji WBK, jednak wpłynie na zmniejszenie potencjału wzrostu. SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu