ZEG powalczy o rynek i wyniki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 26-06-2007, 00:00

Po wcześniejszych silnych wzrostach teraz firma musi odpłacić się wyższymi zyskami. ZEG więc ostro zabrał się do roboty.

Idą zmiany w firmie zajmującej się produkcją urządzeń aparatury elektronicznej i automatyki, głównie dla górnictwa i energetyki. Rozpoczęło się od roszad właścicielskich: Mostostal Export zastąpił BBI Capital. Teraz czas na gruntowną restrukturyzacje oraz inwestycje w rozwój.

Spółka liczy na stabilizację sprzedaży produktów na rynek górniczy, skąd czerpie większość przychodów. Ale struktura sprzedaży ma się zmienić, bo ZEG chce mocniej zaistnieć w sektorze energetycznym. Zamierza postawić na wzrost dostaw produkowanych urządzeń do obecnych i nowo tworzonych elektrowni. Tu ważną rolę ma odegrać spółka zależna ZEG-Energetyka, czołowy producent elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej na rynku polskim. Warto jeszcze dodać, że firma jest jedynym krajowym producentem zintegrowanych zespołów automatyki zabezpieczeniowej dla bloków energetycznych dużej mocy. ZEG nie ukrywa, że energoelektronika to najbardziej obiecujący segment. W najbliższych czterech latach wartość inwestycji sięgnie w nim 40 mld zł.

ZEG chce też zaistnieć w obszarze odnawialnych źródeł energii. W grę wchodzi produkcja urządzeń i systemów dla przemysłu biopaliw oraz ogrzewania solarnego. Dobrym pomysłem może okazać się także zorganizowanie zaplecza dla kompleksowej realizacji inwestycji, czyli własne brygady montażowe i biuro projektowe. ZEG, niezależnie od rozwoju organicznego, myśli także o przejęciach. Na celowniku są firmy zajmujące się produkcją i montażem systemów automatyki.

Jednym ze sposobów na podreperowanie marż, które stopniały w ostatnich latach, ma być cięcie kosztów. W planach jest restrukturyzacja organizacji i zatrudnienia, a także majątku. Roczne oszczędności mają przynosić 1,8 mln zł. To więcej niż ubiegłoroczny zysk skonsolidowany (1,6 mln zł). Dodatkowe fundusze ma przynieść lepsze wykorzystanie posiadanego majątku. ZEG ma dwa budynki, których infrastruktura i otoczenie jest dobre dla lokalizacji centrum biurowo-usługowego. W grę wchodzi też sprzedaż nieruchomości.

Działania podejmowane przez spółkę już w tym roku mają przynieść wyższe zyski. Planowany wynik operacyjny grupy ma zbliżyć się do 2,7 mln zł, ponad 40 proc. więcej niż przed rokiem. Na razie jednak musi gonić wynik, bo w I kwartale zanotowała ponad 400 tys. zł straty.

co dalej

Dorosnąć

do wyceny

W ostatnich tygodniach notowania ZEG wyraźnie oddaliły się od szczytów z marca i maja tego roku. Czyżby inwestorzy uznali, że trzeba poczekać na pierwsze efekty nowej strategii? Szczególnie ważne będą zyski, bo do tej pory firma pod tym względem nie rozpieszczała. Jej wskaźnik cena/zysk wynosi 124. To wynik prawie sześć razy gorszy od średniej rynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu