Zelmer podtrzymuje poziom inwestycji

DI, PAP
16-09-2011, 21:51

Mimo, że w tym roku Zelmer nie wydał dużych kwot na inwestycje w nowe produkty, to podtrzymuje, że do końca 2013 r. nakłady inwestycyjne na ten cel wyniosą ok. 70 mln zł. W tym czasie w ofercie producenta drobnego AGD pojawi się 80 nowości - poinformował dziennikarzy prezes Zelmera, Janusz Płocica. Spółka nie wyklucza rozwoju poprzez przejęcia.

"W tym roku nie naruszyliśmy w znacznym stopniu budżetu na wdrożenie nowych produktów, bo nie zdążyliśmy przerobić cyklu tworzenia nowych wyrobów. Jednak to nie oznacza, że zmieniamy strategię, bo jest to kwestia naszej konkurencyjności (...) W przyszłym roku CAPEX przeznaczony na ten cel wyniesie około 20 mln zł" - powiedział Płocica.

Dodał, że do końca 2013 r. Zelmer wprowadzi na rynek blisko 80 nowości.

Prezes poinformował, że w przyszłym roku spółka rozważy powiększenie nowego zakładu zlokalizowanego w SSE Euro-Park Mielec.

W czwartek Zelmer otworzył w specjalnej strefie ekonomicznej pod Rzeszowem nową fabrykę drobnego sprzętu AGD, w której produkować będzie zarówno pod marką własną, jak i na zlecenie innych firm. Osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych planowane jest do końca września. Zelmer ma produkować w tej fabryce średnio 2,6 mln sztuk sprzętu rocznie. Fabryka zatrudnia 1300 osób.

Płocica powiedział dziennikarzom, że Zelmer po zakończeniu etapu reorganizacji grupy, może skoncentrować się na rynku i poszukiwać dróg, które zapewnią jej dalszy wzrost.

"Odrzucamy wejście w nowy biznes, ale zostaje nam rozwój poprzez nowe produkty i rynki lub przez przejęcia. Do tej pory nie realizowaliśmy transakcji akwizycji i wydaje się, że bezpieczniejsze w obecnej sytuacji rynkowej jest robienie tego, na czym się znamy, jednak jeśli nadarzy się odpowiednia okazja biznesowa, to nie będziemy się wahać" - poinformował prezes.

Pytany o perspektywy wejścia na nowe rynki prezes powtórzył, że grupa koncentruje się na krajach Europy Środkowo-Wschodniej i nie zamierza wchodzić do Ameryki, Azji, czy Europy Zachodniej.

Grupa kapitałowa Zelmer, w przyjętej przez zarząd strategii na lata 2011-2013, zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży w 2011 roku o 12 proc., w 2012 r. o 23 proc., a w 2013 r. o 33 proc. w stosunku do 2010 r. Będzie również dążyła do uzyskania wzrostu poziomu EBITDA w 2011 r. o 16 proc., w 2012 o 32 proc., a w 2013 o 49 proc. w stosunku do 2010 r.

W całym okresie strategii planuje się, iż nakłady inwestycyjne na nowe wdrożenia osiągną poziom ok. 70 mln zł i będą stanowić w 2011 roku 2,2 proc. przychodów, a w latach kolejnych: 3,0 i 3,9 proc. przychodów Grupy Zelmer. Strategia Zelmera zakłada, iż głównymi motorami wzrostu sprzedaży i udziałów będą odkurzacze oraz sprzęt kuchenny. Spółka zamierza skoncentrować prace rozwojowe oraz nakłady inwestycyjne na tych kategoriach.

Plan rozwoju spółki oparty jest o wzrost organiczny, nie wyklucza jednak rozwoju poprzez przejęcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zelmer podtrzymuje poziom inwestycji