Czytasz dzięki

Zespół Led Zeppelin wygrał proces o plagiat

MD
opublikowano: 10-03-2020, 22:00

Amerykański sąd apelacyjny uznał, że legendarny zespół Led Zeppelin nie ukradł riffu gitarowego, który pojawia się w przeboju „Stairway to Heaven” — poinformował „The Telegraph”.

Przysięgli sądu w San Francisco podjęli taką decyzję stosunkiem głosów 9 do 2. Uznali tym samym, że nagrany w 1971 r. utwór autorstwa Roberta Planta i Jimmy’ego Page’a nie narusza praw Randy’ego Wolfe’a, gitarzysty zespołu Spirit, który cztery lata przed „Stairway to Heaven” nagrał utwór „Taurus”. Randy Wolfe zmarł w 1997 r. Milionów dolarów odszkodowania domagali się jego spadkobiercy. Ich prawnik nie zgadza się z wyrokiem i nie wyklucza, że skieruje sprawę do Sądu Najwyższego USA.

Batalia sądowa toczyła się pięć lat. Eksperci uważają werdykt za sukces branży muzycznej, która znalazła się pod presją podobnej sprawy z 2015 r. Sąd uznał wówczas, że utwór „Blurred Lines” nagrany przez Robina Thicke’a i Pharrella Williamsa narusza prawa autorskie Marvina Gaye’a — jest plagiatem jego utworu z 1977 . „Got to Give It Up”. Jego dzieciom przyznano wówczas odszkodowanie wysokości 7,4 mln USD, które następnie zredukowano do 5,3 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane