Zetka w objęciach Agory

opublikowano: 20-02-2019, 22:00

Wydawca „Gazety Wyborczej” i czeska spółka SFS Ventures są nowymi właścicielami firmy Eurozet, właściciela m.in. Radia Zet.

Negocjacje między sprzedającym, czyli kontrolowaną przez czeskiego milionera Daniela Křetínskiego firmą Czech Radio Center, a Agorą i SFS Ventures trwały krótko — niespełna miesiąc. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży. 60-procentowym udziałowcem Eurozet został czeski fundusz, w której udziały ma m.in. znany milioner i inwestor George Soros, a Agora kupiła pozostałe 40 proc. Wyjściowa cena mniejszościowego pakietu— jak wynika z giełdowego komunikatu — to prawie 130,8 mln zł. Suma może się jeszcze zmienić, w zależności od wyników finansowych przejmowanej spółki za 2018 r. Agora sfinansowała transakcję ze środków własnych oraz kredytu (linii kredytowej w rachunku w DNB Bank Polska) w wysokości 75 mln zł.

Po informacji o tym, że Agora, kierowana przez Bartosza
Hojkę, przejmie Radio Zet, inwestorzy rzucili się do sprzedawania akcji. Kurs
osunął się o ponad 9 proc., konsumując niemal cały wcześniejszy wzrost w lutym.
Zobacz więcej

INWESTORZY NIE CHCIELI ZETKI:

Po informacji o tym, że Agora, kierowana przez Bartosza Hojkę, przejmie Radio Zet, inwestorzy rzucili się do sprzedawania akcji. Kurs osunął się o ponad 9 proc., konsumując niemal cały wcześniejszy wzrost w lutym. Fot. ARC

Wydawca „Gazety Wyborczej” będzie mógł mianować jednego członka rady nadzorczej spółki Eurozet, a także odkupić pozostałe udziały od SFS Ventures (w ramach opcji call) w ciągu 12-36 miesięcy od zawarcia umowy przyrzeczonej. Transakcja, napisano w komunikacie giełdowej spółki, „jest zgodna z długoterminową strategią Grupy Agora, w szczególności z planem wzmacniania pozycji grupy kapitałowej Agory na wybranych dotychczasowych rynkach działalności”. Firma jest już współwłaścicielem radia TOK FM, które zajmuje 11. miejsce pod względem słuchalności w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie 2,1 proc. (według badania Radio Track Millward Brown za okres listopad 2018- -styczeń 2019). Do Eurozet — oprócz Radia Zet, które jest drugą pod względem słuchalności stacją w Polsce (według tego samego badania miało 12,3 proc. słuchalność) — należą jeszcze trzy rozgłośnie: Antyradio, Meloradio, znane wcześniej jako Radio Zet Gold oraz ChilliZet (ich słuchalność wynosiła ostatnio odpowiednio — 1,8 proc., 12. miejsce w kraju, 1,1 proc., 16. pozycja i 0,2 proc., 22. miejsce).

Eurozet stało się własnością firmy Czech Radio Center, z grupy Czech Media Invest (CMI) niespełna rok temu. Transakcja była częścią większego projektu, w ramach którego czeska grupa przejęła aktywa medialne w kilku europejskich krajach. Właścicielem 50 proc. akcji CMI jest wspomniany już Daniel Křetínský, jeden z najbogatszych biznesmenów za naszą południową granicą. Miesięcznik „Forbes” szacował jego majątek na 59 mld CZK (9,9 mld zł), co dawało mu piąte miejsce na liście najbogatszych Czechów. Pozostali współwłaściciele koncernu to Patrik Tkáč (40 proc. akcji) i Roman Korbačka (10 proc.).

W październiku 2018 r. okazało się, że Czesi chcą się pozbyć polskich radiostacji. Chętnych od początku było wielu. Zainteresowanie przejęciem firmy Eurozet wyrażali publicznie m.in. Zbigniew Jakubas, firma Fratria, będąca wydawcą tygodnika „Sieci” braci Karnowskich, Grupa ZPR Media Zbigniewa Benbenka, wydająca m.in. „Super Express” i należąca do Michała Lisieckiego spółka PMPG Polskie Media, która wydaje tygodniki „Wprost” oraz — poprzez spółkę zależną — „Do Rzeczy”. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu