Zetkama na ścieżce akwizycji

[ANP]
opublikowano: 15-05-2013, 10:16

Producent armatury przemysłowej pracuje nad dwoma projektami akwizycji w Polsce. To firmy z sektora metalowego.

-  W pierwszym projekcie nie zapadła decyzja, że na pewno chcemy przejąć spółkę. Jesteśmy po szczegółowym badaniu. Uważamy, że to bardzo ciekawy podmiot i wpasowałby się w grupę. Odpowiada naszejfilozofii. Ta spółka ma sporo pomysłów inwestycyjnych. Pracujemy nad koncepcją stworzenia wspólnej strategii. Jeśli będzie zaakceptowana, to decyzja będzie na tak - powiedział na konferencji prasowej Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Dodał, że w jego ocenie to jest spółka, którą można szybko rozwinąć do obrotów minimum 100 mln zł.
- Tego jeszcze ta spółka nie ma, ale posiada potencjał. Rozmowy trwają i w III kwartale zdecydujemy czy to będzie nas projekt czy odpuścimy - dodał Leszek Jurasz.

Zetkama pracuje też nad drugim projektem akwizycji.
- Jest bardziej skomplikowany i decyzja o nim będzie na koniec tego roku lub w I kwartał 2014 r. - powiedział prezes Zetkamy.

Spółka rozważała też akwizycję zagraniczną, ale ostatecznie zrezygnowała.

Prezes dodał, że zarząd raczej nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy.

W planach jest za to rozkręcenie eksportu. Po raz pierwszy w historii producenta armatury przemysłowej to Rosja, a nie Niemcy czy Włochy, była najważniejszym rynkiem Zetkamy w segmencie armatury i odlewów. Po I kwartale 2013 r. sprzedaż w Rosji wzrosła o 60 proc. r/r.

- Mamy też wzrosty na Ukrainie i Białorusi.Drugim kierunkiem ekspansji w tym segmencie są rynki azjatyckie, w tym Japonia - powiedział Leszek Jurasz.
Segment armatury i odlewów przyniósł spółce 31, 5 mln zł sprzedaży w I kwartale 2013 r. (wobec 28 mln zł r/r).
W tym okresie wzrosła sprzedaż armatury i odlewów do krajów azjatyckich o 30 proc. r/r.
Prezes dodał, że z tymi produktami firma jest też obecna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a zawory sprzedaje też do Chin. Wzrosty Zetkama odnotowała też w Tajlandii, a nowymi rynkami są Wietnam i Japonia.

Z kolei spółka zależna Śrubena prawdopodobnie wejdzie na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rozmowy toczą się z Katarem. - To zupełnie nowy rynek i nowe otwarcie dla sprzedaży śrub do konstrukcji stalowych. Jeśli rozmowy dojdą do skutku, to szanse Śrubeny na obroty są duże. Oceniam ten segment jako wzrostowy powiedział Leszek Jurasz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ANP]

Polecane