Zgłoszenia tylko elektronicznie

Wojciech Kmita
opublikowano: 07-12-2004, 00:00

Od 1 stycznia jedyną formą zgłoszenia we wspólnotowej/wspólnej procedurze tranzytowej będzie komunikat elektroniczny.

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym zaleca składającym zgłoszenia tranzytowe włączenie się do Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego (NCTS). Obsługuje on wspólnotową procedurę tranzytową oraz procedurę tranzytową WPT na dokumencie SAD.

Zgodnie z rozporządzeniem KE 881/2003, od 1 stycznia 2005 r. zgłoszenia tranzytowe z informacją o wszystkich pozycjach towarowych mają być przesyłane tylko drogą elektroniczną. Z systemu NCTS drukowana będzie karta A tranzytowego dokumentu towarzyszącego (TDT) wraz z kartą A wykazu pozycji.

Tylko wyjątkowo, do 1 kwietnia 2005 r., zgłaszający będzie mógł złożyć w urzędzie wyjścia zgłoszenie SAD wraz z papierowymi listami towarowymi, po czym zgłoszenie to wraz z informacjami dotyczącymi wszystkich pozycji towarowych wprowadzone zostanie do systemu NCTS przez funkcjonariusza celnego.

— W Izbie Celnej w Gdyni średnio około 99 proc. tranzytów składanych jest już w formie elektronicznej. W ubiegłym miesiącu w jednym z urzędów celnych tylko 20 złożono elektronicznie, a aż 80 w wersji papierowej — mówi Jolanta Twardowska, rzecznik gdyńskiej izby.

Resort finansów informuje też, że gotowy jest projekt zmiany rozporządzenia KE nr 2454/93 przewidujący obligatoryjne składanie zgłoszeń w standardowej wspólnotowej/wspólnej procedurze tranzytu do systemu NCTS jedynie w formie elektronicznej. Od 2 kwietnia 2005 r. w całej wspólnocie (a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii) nie będą przyjmowane zgłoszenia SAD.

Bez zmian pozostaje procedura uproszczona realizowana na podstawie listu przewozowego CIM, wykazu zdawczego TR i manifestu lotniczego czy morskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zgłoszenia tylko elektronicznie