Ziębice kanalizują się

ANP
09-12-2009, 00:00

Budowlane firmy sięgną po zamówienie warte blisko 50 mln zł, a to tylko pierwszy etap inwestycji.

Budowlane firmy sięgną po zamówienie warte blisko 50 mln zł, a to tylko pierwszy etap inwestycji.

Nie tylko gminy z Warmińsko-Mazurskiego oraz z Wielkopolski szykują się do dużych projektów budowy kanalizacji sanitarnej. Swoje plany odkryła również dolnośląska gmina Ziębice.

— W przyszłym roku powstanie wieloletni program skanalizowania naszej gminy. Teraz przygotowujemy się do pierwszego etapu, który ma objąć 7 miejscowości oraz miasto Ziębice — mówi Beata Ślusarek-Nowak, p.o. kierownika jednostki realizującej projekt w Urzędzie Miejskim w Ziębicach.

W ramach tej części projektu gmina planuje rozbudować istniejącą oczyszczalnię ścieków w Henrykowie oraz zamierza zbudować kolektory grawitacyjne i rurociągi tłoczne wraz z przepompowniami ścieków dla miasta i gminy Ziębice. Wartość zamówienia oszacowano na 48,8 mln zł. Z tego niemal 59 proc. może sfinansować Unia Europejska.

— Jeszcze w tym miesiącu powinna zapaść decyzja w sprawie przyznania dotacji. Zaraz potem startujemy z przetargami. W sumie planujemy cztery, w tym dwa wykonawcze — dodaje Beata Ślusarek-Nowak.

Przedsięwzięcie, w ramach którego powstaną kolektory, ma rozpocząć się w II kw. 2010 r. i potrwać dwa lata. Podobny harmonogram władze gminy przewidziały dla wykonawcy, który rozbuduje oczyszczalnię.

Sieć kanalizacji sanitarnej będzie wykonana w miejscowościach Wadochowice, Witostowice, Raczyce, Brukalice, Henryków, Nowy Dwór i Ziębice. Dzięki inwestycji do sieci będzie podłączonych niemal 2,2 tys. mieszkańców gminy Ziębice.

— Przygotowujemy się już na kolejne lata. W gminie jest 28 miejscowości. Planujemy skanalizować pozo-stałe w kolejnych etapach przedsięwzięcia. W 2010 r. przygotujemy projekt dla kolejnych sześciu. Wszystko jednak zależy od możliwości finansowych — uważa Beata Ślusarek-Nowak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ziębice kanalizują się