Zielone światło dla konstytucji dla biznesu

opublikowano: 13-05-2015, 00:00

Domniemanie uczciwości, korzystne interpretacje przepisów, więcej swobody — rząd pokazuje bardziej przyjazną twarz.

Ministerstwo Gospodarki ma powody do zadowolenia. Po wielu miesiącach ciężkich bojów projekt założeń ustawy Prawa działalności gospodarczej (PDG) został przyjęty przez Radę Ministrów. Zawiera kilka kardynalnych zasad zwiększających ochronę i prawa przedsiębiorców w relacjach z urzędami. To dlatego Janusz Piechociński, minister gospodarki, określił PDG mianem konstytucji dla firm.

— Jasno sformułowany katalog praw przedsiębiorców zmniejszy niepewność, a tym samym ryzyko gospodarcze — mówi Janusz Piechociński. Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone — to kluczowa zasada konstytucji dla firm. To właśnie ona leżała u podstaw ustawy Mieczysława Wilczka, chwalonej za wzór regulacji sankcjonującej wolność gospodarczą w Polsce na początku lat 90.

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia, że w obszarach prawnie nieuregulowanych przedsiębiorca będzie mógł dokonywać dowolnych działań gospodarczych, o ile nie naruszy to praw innych uczestników rynku.

Kolejną bardzo ważną zasadą jest domniemanie uczciwości przedsiębiorcy. W razie niejasności w ocenie sytuacji lub wystąpienia trudności dowodowych urzędnicy będą mieć zakaz rozstrzygania wątpliwości faktycznych na niekorzyść biznesu. Powyższa zasada będzie wspierana przez klauzulę przyjaznej interpretacji, czyli rozstrzygania wątpliwości prawa gospodarczego na korzyść firm. Projekt założeń PDG zyskał poparcie środowisk przedsiębiorców.

Eksperci podkreślali, że w razie konfliktów z administracją firmy będą mogły powoływać się na zapisy „konstytucji”, a tym samym zwiększyć szanse w starciu z urzędnikami. W trakcie uzgodnień międzyresortowych projekt spotkał się z oporem ze strony wielu ministerstw i instytucji państwowych. Resort gospodarki nie poddał się i już pisze projekt przepisów. Jeżeli szybko go przedstawi, jest szansa na uchwalenia ustawy w tej kadencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu