Zima na Litwie skrzy się od świateł

  • DI
opublikowano: 20-01-2023, 14:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wilno i Kowno dołożyły festiwale światła do oferty kulturalnej i gastronomicznej. To jedna z największych atrakcji, jakimi Litwa chce przyciągnąć turystów zimą.

Wileński Festiwal Światła

Eitvydas Kinaitis

Po raz pierwszy zorganizowano tę imprezę z okazji urodzin Wilna w 2019 r. Obecnie festiwal przyciąga ponad 200 tysięcy widzów rocznie. W 2023 będzie trwał od 25 do 28 stycznia i uczci jubileusz 700-lecia miasta. Ulice, parki i skwery rozświetlą 22 instalacje umiejętnie wkomponowane w unikalną architekturę Wilna i jego przestrzeni publicznych.

Eitvydas Kinaitis

Na Starym Mieście i w centrum będzie można podziwiać dzieła artystów z Litwy, Australii, Kanady, Hiszpanii, Holandii i Francji. Wiele instalacji jest interaktywnych i zachęca widzów do komunikowania się ze światłem i odkrywania jego zaskakujących form.

Lodowisko 2.0

Rytis Seskaitis

Stuletnie wileńskie więzienie Łukiszki przekształcono w wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną, w której tworzy ponad 350 artystów, i imprezową. Warto tu zajrzeć o każdej porze roku. Tej zimy na głównym dziedzińcu kompleksu powstało spore lodowisko – atrakcja dla entuzjastów łyżwiarstwa i curlingu. Wesoły nastrój, kawiarnie na świeżym powietrzu i wewnątrz, food trucki oraz różnorodne imprezy, występy, zajęcia i muzyka sprawiają, że lodowisko przyciąga zarówno młodych, jak i starszych, którzy chcą się cieszyć mroźną zimą.

Rytis Seskaitis

Lodowisko będzie czynne do 28 lutego.

Park Lumina

Lumina Park Vilnius

Dotychczas parki Lumina działały tylko w czterech polskich miastach – Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Bydgoszczy. W tym roku zostały otwarte także w Wilnie, Budapeszcie i Pradze. W stolicy Litwy park Lumina jest swoistą kontynuacją Wileńskiego Festiwalu Światła w jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście: Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wileńskiego w Kojranach. Ogród, w którym latem można podziwiać ponad 10 tys. roślin na niemal 200 hektarach, rozkwitł zimą w wybuchach neonowego światła, skomplikowanych rzeźb i wciągających doznań dźwiękowych. Park Lumina jest nie tylko rozrywką, lecz także projektem edukacyjnym i artystycznym. Można tu oglądać oryginalne prace artystów litewskich i polskich oraz poznać pochodzenie światła. Na prawie dwukilometrowym świetlnym szlaku zaplanowano także punkty z przekąskami i napojami.

Film w VR „Ścieżkami aniołów” („Angelų takais”)

materiały prasowe

Narodowe Muzeum Sztuki w Kownie zaprasza do wirtualnego zanurzenia się w świecie jednego z najsłynniejszych litewskich artystów. Mikołaj Konstanty Czurlanis – kompozytor, malarz i grafik – to najwybitniejsza postać kultury litewskiej przełomu XIX i XX w. Inspirowany jego twórczością film w VR, zdobywca krajowych i międzynarodowych nagród, jest hołdem złożonym artyście. To 25-minutowa podróż przez 60 najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych obrazów Czurlanisa (m.in. „Spokój”, „Anioły”, „Ołtarz”, „Wiadomości”, „Anioł”), której towarzyszy ścieżka dźwiękowa stworzona przy użyciu muzyki Czurlanisa i kompozytora Mindaugasa Urbaitisa.

materiały prasowe

Film przenosi widza w magiczną rzeczywistość wykreowaną przez artystę – pola kwiatowe, fantastyczne jeziora i zamglone góry.

Festiwal Tysiąca Świateł w Rumszyszkach

Kaišiadoriai tourism information center

Miejscowość Rumszyszki nad brzegiem Zalewu Kowieńskiego, 25 km od Kowna, słynie z jednego z największych w Europie muzeów na świeżym powietrzu. Na 174 ha zgromadzono około 150 domów i budynków gospodarczych z XVIII-XX w.: chat, obór, młynów, a także obiektów małej architektury sakralnej – krzyży i drewnianych kapliczek.

Dainius Dambrauskas

Zimą skansen w Rumszyszkach staje się gospodarzem Festiwalu Tysiąca Świateł. Do 12 lutego można podziwiać 24 kompozycje świetlne składające się z ponad 230 pojedynczych rzeźb. Unikatowe instalacje inspirowane litewską historią i kulturą – lampiony o niezwykłych kształtach i zdumiewających rozmiarach, jaskrawo świecące kwiaty i ryby, tajemnicze drzewa o wysokości 4 m lub opadające żurawie – stworzyli artyści współpracujący z muzeum w Rumszyszkach.

Kawiarnia Rotunda

Po kilkudziesięcioletniej przerwie legendarna wileńska kawiarnia Rotunda ponownie otwiera podwoje. Nietypowo ukształtowany, okrągły budynek w Parku Bernardyńskim u podnóża Wzgórza Baszty Giedymina został zaprojektowany przez architekta Gediminasa Valiuškisa. Letnią kawiarnię otwarto w 1957 r. Studenci Uniwersytetu Wileńskiego i Akademii Sztuk Pięknych chętnie wpadali do Rotundy na kawę z lodami lub parówki z musztardą. Przez dziesięciolecia budynek popadał w ruinę i w końcu został zamknięty. Do jego rewitalizacji przyczynił się samorząd Wilna. Kawiarnia odrodziła się w tym roku jako restauracja rodzinna z przestrzenią dostosowaną do rozmaitych uroczystości i bezpłatnymi zajęciami dla dzieci.

zdjęcie na stronie głównej: Festiwal Tysiąca Świateł w Rumszyszkach, fot. Dainius Dambrauskas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane