Zima podgrzewa notowania Euromarku

Kamil Kasperski
opublikowano: 13-01-2010, 11:36

Słaby początek sezonu prezentacji wyników spółek w USA oraz sygnały zacieśniania polityki monetarnej w Chinach przełożyły się na pogorszenie nastrojów na rynkach kapitałowych.

Dzisiejsza sesja przynosi jednak uspokojenie nastrojów, a główne indeksy notują niewielkie zmiany notowań. WIG20 zdołał odrobić poranne straty i o godzinie 11.15. zyskuje 0,2 proc. osiągając poziom 2452 pkt. Niewielka zmienność towarzyszy notowaniom spółek małych i średnich. Indeks mWIG40 traci 0,1 proc., natomiast sWIG80 0,2 proc.

Na szerokim rynku drugą sesję wyraźnie zyskują Police. Zachowanie kursu nie znajduje jednak uzasadnienia w czynnikach fundamentalnych. Police opublikowały na każdym poziomie słabe wyniki za III kwartał 2009 r. Za gorsze rezultaty finansowe Polic odpowiada głównie segment nawozowy, gdzie spadek wolumenu sprzedaży w III kwartale 2009 r. wyniósł w ujęciu R/R aż 60,5 proc. Dodatkowo ceny sprzedaży nawozów na światowych rynkach zanotowały spadek w III kwartale w ujęciu R/R o 46,8 proc. Końcówka ub.r. nie przyniosła przełomu. Niskie ceny zbóż sprawiają, że rolnicy odkładają zakup nawozów na możliwie najpóźniejszy termin. Niekorzystne otoczenie makroekonomiczne sprawia, że Police odnotowują ujemną marże zarówno na poziomie EBITDA, jak i na poziomie sprzedaży brutto. Stratę operacyjną generują wysokie koszty stałe będące pochodną niskiego stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych.

Podstawowym czynnikiem ryzyka dla Polic są problemy z płynnością. Bolączką są znacznie wyższe ceny gazu, co utrudnia konkurencję na rynkach nawozów azotowych zwłaszcza z producentami z USA (płacą oni za gaz 40 proc. mniej niż Police i Puławy w Polsce). Police utraciły znaczną część krajowego rynku nawozów na rzecz importerów, którzy posiadali dostęp do taniego surowca i byli w stanie zaoferować nabywcom nawozów znacznie atrakcyjniejsze ceny. Do zakupu walorów chemicznej spółki mogły skłonić jedynie informacje o dostrzeganych sygnałach ożywienia na rynku nawozów. Z tego powodu Police zdecydowały się na uruchomienie czasowo wyłączonej z produkcji linii. W efekcie poziom wykorzystania mocy produkcyjnych nawozów wieloskładnikowych wzrośnie z 69 proc. do ok. 89 proc. Na dzisiejszej sesji do zakupu akcji Polic może skłaniać pozytywna rekomendacja od Citigroup, jednak bez trwałej poprawy wyników operacyjnych i restrukturyzacji zadłużenia trudno oczekiwać aby spółka podtrzymała dobrą passę.

Obecna aura za oknem sprzyja generowaniu wyższych przychodów przez Euromark. Spółka sprzedaje w Polsce swoje produkty pod takimi markami, jak Alpinus oraz Campus, i jest obecnie największym w Polsce dystrybutorem odzieży i sprzętu outdoorowego (ubrania, namioty, plecaki itp.). Cały biznes ma charakter międzynarodowy: projektowanie ubrań odbywa się w Polsce, produkcja jest zlecana do producentów działających na Bliskim Wschodzie, natomiast produkty finalne sprzedawane są w Polsce oraz na eksport. Wyższe w tym roku ze względu na aurę zapotrzebowanie na odzież zimową sprawiło, że przychody Euromarku w grudniu sięgnęły 12,7 mln zł, co oznacza wzrost o 50,5 proc. w ujęciu R/R. Styczeń będzie prawdopodobnie równie udany. Wysoki popyt na produkty Euromarku w szczycie sezonu sprzedaży sprawia, że spółka w styczniu nie będzie się spieszyła z przecenami, co pozwoli utrzymać marże na zadowalającym poziomie. Na dzisiejszej sesji Euromark zyskuje 7,36 proc. i od początku roku dał zarobić inwestorom już ponad 50 proc.

Zawartość dzisiejszego kalendarza danych makroekonomicznych jest skromna. Na uwagę zasługują dane z USA: raport o wnioskach o kredyt hipoteczny (godz.13.00) oraz Beżowa Księga (godz.20.00). Za oceanem trwa sezon publikacji raportów kwartalnych. Jutro poznamy wyniki Intela, a w piątek swój raport zaprezentuje JP Morgan Chase.

Kamil Kasperski
Analityk rynków finansowych X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kasperski

Polecane