Złomrex i Cognor łapią pion

KAP
opublikowano: 06-07-2009, 00:00

Poszukaj zbytu za granicą, nawet w Bangladeszu. Z takiego założenia wyszedł Przemysław Sztuczkowski.

Poszukaj zbytu za granicą, nawet w Bangladeszu. Z takiego założenia wyszedł Przemysław Sztuczkowski.

Złomrex, producent wyrobów stalowych, i Cognor, jego dystrybucyjne ramię powoli przezwyciężają skutki kryzysu. Obie spółki są kontrolowane przez Przemysława Sztuczkowskiego, jednego z najbogatszych Polaków. Według niego, w Ferrostalu Łabędy, producencie m.in. prętów budowlanych, należącym do Złomreksu, moce produkcyjne są już wykorzystywane w niemal 100 proc. W Hucie Stali Jakościowych i jej Walcowni Blach ze Stalowej Woli — na 60-70 proc.

— Niestety, niewiele z produkcji trafia na rynek krajowy. Obniżka kosztów spowodowała, że mamy konkurencyjne ceny i możemy eksportować nasze wyroby na rynki uznawane dotąd za egzotyczne — mówi Przemysław Sztuczkowski.

Ferrostal Łabędy dostarczał niegdyś wyroby do Dominikany i dziś próbuje wrócić na ten rynek. Stal ze Złomreksu i Cognora coraz częściej trafia też do Bangladeszu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przemysław Sztuczkowski powiedział także branżowemu portalowi Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, że oszczędności restrukturyzacyjne zaowocowały poprawą wyników za II kwartał 2009 r. Oficjalne dane będą znane na przełomie lipca i sierpnia. Wyniki za I kwartał były naprawdę kiepskie. Sprzedaż grupy sięgała 561,2 mln zł (prawie o połowę mniej niż w analogicznym okresie rekordowego 2008 r.). Teraz będzie lepiej, bo spółka nie tylko zdobyła nowe rynki zbytu, ale obniżyła koszty — dzięki dystrybucyjnej konsolidacji i redukcji zatrudnienia w grupie. Niedawno zatrudniała prawie 4 tys. osób, a dziś około 3,2 tys. osób.

Ale branżowe statystyki pokazują, że stalowe firmy dopiero w przyszłym roku mocniej złapią oddech. Według danych Euroferu, zrzeszającego firmy stalowe z Europy, konsumpcja stali w I kwartale tego roku spadła o 43 proc., jej obecny poziom też będzie słaby, a do stabilizacji dojdzie w IV kw. W 2010 r. zużycie stali wzrośnie o 14 proc. To nieźle wróży nie tylko stalownikom, ale także odbiorcom towarów hutniczych z motoryzacji, AGD czy budownictwa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane