Złomrex szuka partnera

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 02-09-2010, 00:00

ArcelorMittal ma chrapkę na Cognora — twierdzi nasze źródło. Rozmawiamy z wieloma podmiotami — odpowiada Złomrex.

Stalowa grupa rozmawia z funduszami. Może być jednak niespodzianka...

ArcelorMittal ma chrapkę na Cognora — twierdzi nasze źródło. Rozmawiamy z wieloma podmiotami — odpowiada Złomrex.

Drugi kwartał był korzystny dla branży stalowej. Ceny produktów hutniczych mocno szły w górę, dzięki czemu firmy poprawiły wyniki. Trzeci i czwarty kwartał są już jednak znacznie gorsze. Kryzys w branży hutniczej jeszcze trwa i trwał będzie. A to wymusza zmiany.

— Firmy zbyt szybko zareagowały na wzrost cen i uruchomiły ograniczone wcześniej moce produkcyjne. Teraz znów wygaszają niedawno odpalone piece — tłumaczy Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu, jednej z największych grup stalowych w regionie.

W jej skład wchodzą zarówno firmy dystrybucyjne (Cognor, który sprzedaje 800 tys. ton wyrobów stalowych), jak i produkcyjne (Huta Stali Jakościowych, Ferrostal Łabędy czy Odlewnia Metali Szopienice). Biznesmen, znajdujący się na 35. miejscu w rankingu najbogatszych Polaków "Forbesa", podkreśla, że mimo kryzysu spółce udało się zakończyć pierwszy etap restrukturyzacji.

— Spłaciliśmy około 400 mln zł zobowiązań. Konsolidacja w grupie Cognor pozwoliła także znacznie obniżyć koszty. Dzięki temu mamy tak konkurencyjne ceny, że nasze produkty z Ferrostalu Łabędy możemy wysyłać na egzotyczne rynki, jak Kenia czy Bangladesz — opowiada szef grupy.

Inwestor mile widziany...

Ale branżowy kryzys powoduje, że grupa szuka partnera, który pomoże jej w dalszej restrukturyzacji. Od kilku miesięcy rynek stalowy huczy od plotek, że ArcelorMittal, gracz nr 1 na świecie, chce wejść do Złomreksu albo przejąć austriackie aktywa Cognora. Teraz natomiast do "PB" dotarły nieoficjalne informacje, że w ciągu dwóch tygodni ma zostać sfinalizowana umowa zakupu części polskiego Congora.

— Przedstawiciele ArcelorMittal mają przyjechać z Luksemburga w połowie września, by dopiąć transakcję — mówi przedstawiciel jednej ze spółek należących do koncernu.

— Plotek jest wiele. Szukamy partnera i rozmawiamy z wieloma podmiotami. Możliwa jest sprzedaż części aktywów, ale dla nas najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie, np. dokapitalizowanie, inwestora finansowego: funduszy private equity — twierdzi Przemysław Sztuczkowski.

Partner mógłby wejść do Złomreksu albo do jednej ze spółek grupy. Przemysław Sztuczkowski nie ujawnia, z kim grupa prowadzi rozmowy ani jakie pieniądze wchodzą w grę. Wiadomo jednak, że inwestor mógłby pomóc firmie w dalszej restrukturyzacji finansowej i wykupie obligacji wyemitowanych na zakup VoestAlpine Stahlhandel (austriacka część Cognora). W 2007 r. Złomrex wyemitował papiery za 170 mln EUR.

— Moglibyśmy wykupić te obligacje. Kiedy zaczął się kryzys, wycena papierów drastycznie spadła, nasze papiery można było kupić za 20-30 proc. wartości. Skorzystaliśmy z okazji i wykupiliśmy część z nich. Obecnie są wyceniane na około 60 proc. wartości. Dzięki ich wykupieniu moglibyśmy taniej zrestrukturyzować zobowiązania — uważa Przemysław Sztuczkowski.

...także w Splicie

Złomrex szuka także inwestora dla chorwackiej huty Split. To zaskakujące, przecież miał sprzedać ten zakład brytyjskiemu funduszowi Carlson.

— Zawarliśmy z tym funduszem warunkową umowę i uważamy, że obowiązuje. Kiedy jednak Carslon zaczął negocjować z chorwackim rządem zasady restrukturyzacji firmy, okazało się, że trudno o porozumienie. W efekcie rząd Chorwacji wziął na siebie obowiązek utrzymania huty. Zakład nie pracuje, a rząd płaci pracownikom wynagrodzenia. Władze Chorwacji poprosiły nas o znalezienie inwestora dla huty w Splicie — opowiada Przemysław Sztuczkowski.

Grunt to płynność

Pojawiały się informacje, że firmą interesuje się ArcelorMittal, ale do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia. Złomrex dostał jednak obecnie oferty także od innych graczy. Wśród nich jest rosyjski Mechel.

W Polsce natomiast Złomrex szuka nabywców na nieruchomości niezwiązane z działalnością grupy, należące do przejętej części stalowej Stalexportu.

— W Katowicach, w dzielnicy Ligota, sprzedaliśmy jedną działkę Echo Investmnet. Drugą działkę zbyliśmy w Panewnikach. Jeszcze niedawno nie było żadnego zainteresowania naszymi gruntami, ale teraz powoli zaczynamy znajdować chętnych — twierdzi Przemysław Sztuczkowski.

Sprzedaż pozwala grupie złapać oddech i podreperować bieżącą płynność.

Dywizje Złomreksu

Surowcowa

- Złomrex Metal

- Nowa Jakość Organizacja Odzysku

- AB Stahl

Produkcyjna

- Ferrostal Łabędy

- Odlewnia Metali Szopienice

- ZW - Walcownia Bruzdowa

- HSW Huta Stali Jakościowych

- HSW-Tlenownia

Dystrybucyjna

- Cognor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane