Złota „chwilowo brak”

AS, MD, moneynews.com
opublikowano: 27-02-2009, 15:55

Na świecie brakuje złota. W Mennicy Polskiej również. I nic w tym dziwnego, skoro nawet w Polsce są klienci, którzy wywożą z Mennicy żółty metal … wózkami widłowymi.

- Jeśli ktoś chciałby dzisiaj kupić u nas i natychmiast odebrać złoto to nie będzie to możliwe. Dzisiaj można co najwyżej zafixować sobie cenę złota. Jego odbiór nastąpi jednak dopiero za dwa miesiące – mówi Barbara Jaroszek z Mennicy Polskiej.

W ostatnim czasie Mennica Polska zawarła największą dotychczas transakcję z osobą prywatną. Jej wartość to 10 mln zł. Kupujący ładował ponoć złoto do samochodu … wózkiem widłowym.

Wraz z rosnącą niepewnością na światowych rynkach finansowych rośnie cena złota na świecie. W ostatnich dniach kurs uncji zbliżył się do 1 tys. USD – historycznego rekordu.

- Jeśli cena przebije 1030 USD/uncję to droga do wzrostów będzie otwarta. Analiza techniczna mówi o 1600 USD na uncję -  komentuje Piotr Kuczyński, analityk Xelion Doradcy Finansowi.

Ale kolejki po złoto ustawiają się nie tylko w Polsce. Oficjalnie kupuje je rząd Rosji (ma złoto o wartości 15,5 mld USD) oraz fundusze inwestycyjne. Przez pierwsze siedem tygodni tego roku fundusze ETF specjalizujące się w inwestowaniu w złoto kupiły łącznie 306 ton kruszcu. Dla porównania, w całym 2008 roku kupiły go 322 ton. Kurs złota wzrósł od początku roku o 13 proc., co wynika z rosnących obaw inwestorów iż globalny kryzys będzie trwał długo i spowoduje dalszy spadek cen innych klas aktywów. 

- Niepewność dominuje, to podtrzyma popyt na złoto – powiedziała Rozanna Wozniak z działu analitycznego World Gold Council. 

Fundusze ETF dysponują łącznie 12,2 tys. ton złota wartego 38 mld USD, co stanowi ok. 85 proc. rynku. Wozniak zwróciła uwagę, że choć kryzys osłabił konsumpcję, w ubiegłym roku tylko w dwóch krajach na świecie zanotowano spadek popytu na złotą biżuterię: w USA i Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS, MD, moneynews.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Złota „chwilowo brak”