Złotemu pomogły dane GUS

Paweł Zielewski
20-02-2001, 00:00

Złotemu pomogły dane GUS

Kurs USD/PLN otworzył się na poziomie 4 złote i 8 groszy, czyli prawie grosz powyżej piątkowego zamknięcia. Do godziny 11.00 złoty zdrożał do poziomu 4,0750, w oczekiwaniu na popołudniowe dane o styczniowej produkcji przemysłowej.

Do południa sytuacja zmieniła się diametralnie — złoty stracił 2,5 grosza w stosunku do dolara. Według analityków, było to spowodowane „złą sytuacją w Turcji”, która negatywnie odbiła się na walutach krajów wschodzących, do których zalicza się również Polskę. O 16.00 GUS podał dane dotyczące wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu. Jego wartość spadła o 0,2 proc. w skali miesiąc do miesiąca. Może to wzmóc presję na RPP, aby ta obniżyła stopy procentowe.

Za granicami Polski było równie ciekawie. Na sobotnio-niedzielnym szczycie krajów G-7 przedstawiciele tych państw ocenili, że lepsze perspektywy rozwoju w roku 2001 mają kraje Unii Europejskiej niż Stany Zjednoczone. Spowodowało to kontynuację, zapoczątkowanego w piątek, umacniania się euro w stosunku do dolara. W wyniku tego kurs EUR/USD przetestował bardzo ważny poziom oporu 0,9220.

Z dużym prawdopodobieństwem można prognozować, że ten poziom zostanie przebity i euro wzmocni się jeszcze bardziej. Będzie to zależało od danych makroekonomicznych, które zostaną ogłoszone w tym tygodniu. Jednym z ważniejszych jest indeks IFO dla Niemiec. Jego obecną wartość poznamy w najbliższą środę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złotemu pomogły dane GUS