Czytasz dzięki

Złoto będzie drożeć

Dobrze radzące sobie w sierpniu metale szlachetne powinny kontynuować umocnienie. Jednak dobra passa miedzi i zła pszenicy mogą się odwrócić

Sierpień był na rynkach surowcowych burzliwym miesiącem. Choć towarowy indeks Bloomberg Commodity stracił niewiele, bo 1,4 proc., to niektóre surowce przeceniono o ponad 10 proc.

Niespodziewana wyprzedaż dotknęła płody rolne, których notowania próbowały od roku wychodzić z wieloletniej bessy. Pszenica potaniała o 9,6 proc., a kukurydza o 6,5 proc. W tym roku zbiory obu zbóż w Rosji przebiją rekord z czasów Związku Radzieckiego, twierdzi rosyjska firma doradcza ProZerno. Towarzyszyło temu wyjątkowo dobre zachowanie rynków metali, zarówno przemysłowych, jak i szlachetnych.

Ich notowania korzystają na słabnięciu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych Fedu jeszcze w tym roku. Złoto w miesiąc umocniło się o 3,1 proc., srebro zyskało 3,6 proc., a miedź podrożała o 7,0 proc. We wrześniu ta passa odwróci się, zapowiadają specjaliści Admiral Markets, według których od dna odbiją ceny pszenicy, a faworyta do przeceny należy upatrywać w miedzi. Dwóch ekspertów dalszy potencjał umocnienia dostrzega w złocie, a jeden w srebrze, liderach sierpniowych zwyżek. Jednak zdaniem Ashrafa Laidiego, prezesa firmy doradczej Intermarket Strategy, zwyżki kontynuować będą zarówno metale przemysłowe, jak i szlachetne.

— Wybicia notowań złota i miedzi z dotychczasowych zakresów wahań powinny stanowić podwaliny pod dalsze umocnienie cen metali, tak długo jak normalizacja polityki pieniężnej na świecie będzie ostrożna — zauważa specjalista. Surowcom jako grupie może jednak zaszkodzić wyczerpujący się potencjał osłabienia dolara, zauważa lider rankingu ogólnego Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku. Amerykańska waluta jest na najlepszej drodze, by zamknąć zniżką wobec euro szósty miesiąc z rzędu, co ostatnio zdarzyło się blisko pięć lat temu.

Colin Cieszynski CMC Markets

Srebro

Historycznie wrzesień jest dość dobrym miesiącem dla srebra, ze średnim wzrostem notowań o 0,68 proc. W tym roku, blisko przełomu sierpnia i września, cena srebra przekroczyła 17,25 USD. Kolejny punkt oporu to 18,65 USD, czyli maksimum z 52 tygodni odnotowane w kwietniu. Na koniec miesiąca ceny powinny sięgnąć 18,65 USD za uncję.

Benzyna

Na przełomie sierpnia i września benzyna jest szczególnie narażona na spadki notowań — do końca zbliża się letni sezon wyjazdowy. Pod koniec sierpnia benzyna odnotowała jednak nietypowy dla tego okresu silny wzrost w następstwie huraganu Harvey. Cena jest narażona na ostrą korektę, kiedy sytuacja ulegnie poprawie. Na koniec września 2017 r. ceny powinny sięgnąć 1,55 USD.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek Admiral Markets

Pszenica (ticker W 1:COM)

Obawy o rosnącą podaż z Rosji oraz kolejny wzrost zapasów na całym świecie przełożyły się na zbyt mocną wyprzedaż pszenicy. W krótkim terminie należy oczekiwać mocniejszego odreagowania. Natomiast w długim terminie notowania pszenicy cały czas znajdują się w trendzie spadkowym, aczkolwiek po pięciu latach jego potencjał jest już na wyczerpaniu.

Miedź (ticker HG1:COM)

Dobre dane z Chin doprowadziły do mocnej zwyżki miedzi, która stała się krótkoterminowo przewartościowana. W nadchodzących tygodniach spodziewamy się gorszych publikacji makroekonomicznych z chińskiej gospodarki, co negatywnie przełoży się na notowania surowca.

Mateusz Namysł Raiffeisen Polbank

Ropa WTI

Spadająca liczba aktywnych platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych może obniżyć prognozy dotyczące wzrostu produkcji surowca w tym kraju w najbliższych miesiącach, co powinno wspierać ceny. Efekt mniejszych zakupów surowca przez rafinerie związane z huraganem Harvey powinien być przejściowy.

Bydło (ticker FC1 Comdty)

Od maja notowania pozostają w trendzie spadkowym, a we wrześniu popyt na wołowinę może tradycyjnie nieco spaść w związku z kończącym się sezonem grillowym. Dodatkowo możliwe zawirowania w handlu z krajami azjatyckimi mogą osłabić eksport surowca, który wspierał ceny w ostatnich miesiącach.

Ashraf Laidi Intermarket Strategy

Złoto

Choć złoto znów jest w centrum uwagi, to pozycja długa netto wciąż jest o 35 proc. mniejsza niż latem 2016 r. Przy nikłym prawdopodobieństwie podwyżki stóp przez Fed we wrześniu i nieprzekraczającym 35 proc. dla grudnia zagrożenie dla metali z tej strony ustępuje. Spodziewamy się zwyżki do 1385 USD za uncję, tak długo jak notowania utrzymają wsparcie 1290 USD za uncję.

Ropa WTI

Sytuacja techniczna, która była już zła, pogorszyła się jeszcze bardziej. Traderzy tracą zaufanie do skuteczności OPEC w uzgadnianiu i wprowadzaniu ograniczeń podaży. Jednocześnie postęp technologiczny w amerykańskiej branży łupkowej sprawia, że tamtejsza produkcja ma się bardzo dobrze. Należy oczekiwać zdążania cen ropy WTI w kierunku 42 USD za baryłkę.

Bartosz Sawicki TMS Brokers

Sok pomarańczowy

W notowaniach kontraktów na sok pomarańczowy doszło do odwrócenia długoterminowego trendu spadkowego. Starzenie się plantacji i ograniczanie ich areału na Florydzie przemawia za odnalezieniem punktu równowagi na pułapach zdecydowanie wyższych niż obecne.

Ruda żelaza

Hossa w notowaniach surowców przemysłowych ma w dużej mierze znamiona spekulacyjne. W zestawieniu ze słabnącym wzrostem gospodarczym w Chinach i wzrostem zapasów stali utrzymanie obecnych pułapów postrzegam jako niemożliwe.

Andrzej Kiedrowicz Copernicus Securities

Złoto

Po przebiciu kluczowego oporu na wysokości 1300 USD za uncję ceny złota mogą dalej piąć się w górę, wsparte przez kontynuację przeceny dolara (notowania pary EUR/USD przełamały psychologiczny poziom 1,20 USD). Ewentualna eskalacja napięć w rejonie Półwyspu Koreańskiego może doprowadzić do przyspieszenia zwyżek.

Soja

Perspektywy kolejnych rekordowych plonów w USA nie sprzyjają zwyżkom cen soi. Amerykański departament rolnictwa przewiduje, że zapasy soi wzrosną o 800 tys. ton, do 97,8 mln ton w sezonie 2017-18. Jeśli doniesienia o rekordowych plonach w IV kwartale w Ameryce Południowej się potwierdzą, to może doprowadzić do dalszego spadku cen soi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane