Złoto i srebro drożeją

opublikowano: 16-09-2019, 06:57

Atak na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej i zapowiedź amerykańskiego odwetu wobec jego sprawców wywołały ucieczkę inwestorów do „bezpiecznych przystani”. Drożeją m.in. złoto i srebro.

Prezydent Donald Trump powiedział, że USA znają sprawców ataku, którego skutkiem jest spadek o połowę produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej i gwałtowny wzrost cen surowca na świecie. Zapowiedział także działania odwetowe. Amerykański sekretarz stanu jednoznacznie wskazał na Iran, jako winnego ataku.

Kurs złota zareagował na ostatnie wydarzenia wzrostem o ponad 1,5 proc.

- Złoto i srebro powinny być istotnymi beneficjentami spodziewanej ucieczki do bezpieczeństwa, a także zbliżającej się rundy obniżek stóp procentowych banku centralnego w tym tygodniu - powiedział Jeffrey Halley, starszy analityk z Oanda Corp. - Kontynuacja eskalacji napięć lub przejście do bezpośrednich działań wojennych na Bliskim Wschodzie mogą sprawić, że cena 1600 USD pojawi się raczej wcześniej niż później – dodał.

Na rynku spot kurs uncji złota dochodził do 1512 USD. Obecnie rośnie o 1,05 proc. do 1504,40 USD. Kurs srebra dochodził do 17,991 USD. Obecnie rośnie o 2,55 proc. do 17,892 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy