Czytasz dzięki

„Złoto nie jest już towarem, ale walutą”

MD, MONEYNEWS.COM
opublikowano: 21-09-2012, 00:00

Uważają analitycy Deutsche Banku

Okres niepewności na rynkach cechował się dotychczas tym, że w fazie rosnącej niechęci do podejmowania ryzyka rósł popyt na dolara, a malał na towary. Kiedy apetyt na ryzyko rósł, słabł dolar, towary drożały. Nie dotyczy to jednak złota — zauważają analitycy Deutsche Banku (DB).

Dodatnia korelacja notowań kruszcu z innymi towarami słabnie i zaczyna się on zachowywać bardziej jak uważany w okresie wahań rynkowych za „bezpieczną przystań” dolar czy jen. Dodatkowo notowania złota kształtuje popyt kreowany przez banki centralne.

— Postrzegamy złoto jako oficjalnie uznaną formę pieniędzy z podstawowego powodu: jest powszechnie trzymane przez większość banków centralnych świata jako składnik rezerw — głosi raport Deutsche Banku.

Zdaniem analityków banku, kolejnym argumentem jest to, że luźna polityka pieniężna osłabiła „papierowe” waluty jak dolar do tego stopnia, że złoto jest jeszcze bardziej atrakcyjną jednostką walutową. Eksperci DB prognozują, że cena złota dojdzie do 2000 USD w pierwszym półroczu 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, MONEYNEWS.COM

Polecane