Złoto drożeje dzięki Powellowi

opublikowano: 01-02-2023, 20:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena złota spadła na koniec sesji na Comex. Po decyzji Fed kurs nadal spadał, ale w trakcie konferencji szefa banku centralnego pojawił się popyt, który zmienił kierunek notowań kruszcu.

W środę rynek czekał na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Kurs złota spadał przez większą część sesji pomimo słabnięcia dolara i spadku rentowności obligacji. Na jej zamknięciu uncja złota z kwietniowych kontraktów taniała o 2,50 USD, czyli 0,1 proc., do 1942,80 USD. Po ogłoszeniu przez Fed podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych, zgodnej z oczekiwaniami, a także zasygnalizowaniu dalszego wzrostu stóp, cena złota nadal spadała. Około 30 minut po ogłoszeniu decyzji banku centralnego złoto z kwietniowych kontraktów taniało o prawie 0,3 proc. do 1940,30 USD. Konferencja szefa Fed ożywiła popyt. Rynek zauważył, że Jerome Powell odszedł od “jastrzębiej” retoryki. Powiedział, że będzie jeszcze “parę” podwyżek stóp i dał do zrozumienia, że będą one rosły raczej już tylko o 25 pkt. bazowych. Indeks dolara wyraźnie spadł, dzienne minima notowały rentowności obligacji USA. 90 minut po ogłoszeniu decyzji Fed kurs złota z kwietniowych kontraktów rósł o 0,7 proc. do 1958,20 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane