Złoty będzie podatny na wahania

Mariusz Potaczała
26-08-2002, 00:00

W ubiegłym tygodniu dolar odrabiał straty w stosunku do wszystkich międzynarodowych walut. Kurs EUR/USD osiągnął najniższy od ponad dwóch tygodni poziom 0,966 wobec 0,986 w poniedziałek. Kurs jena do dolara również osiągnął swoje dwutygodniowe maksimum, osiągając wartość 120,2. Najbardziej do dolara stracił frank szwajcarski — kurs USD/CHF osiągnął dwumiesięczne maksimum na poziomie 1,523. Tydzień obfitował w wydarzenia, które odbudowały wiarę w dolara. Pierwszym z nich był powrót optymizmu na amerykańską giełdę. W lipcu czołowe instytucje finansowe USA kupowały dolary, wycofując kapitał zainwestowany za granicą, by pokryć straty na giełdzie. Było to przyczyną skokowego spadku wartości euro do dolara. Obecnie sytuacja na giełdzie również przyczyniła się do wzrostu wartości dolara, ale poprzez wzbudzenie optymizmu rynku.

Negatywne informacje napłynęły ze strefy euro. W wyniku ostatnich klęsk żywiołowych w Europie może dojść do wzrostu inflacji — uważają ekonomiści. Dlatego w tym tygodniu oczekujemy dalszego spadku kursu EUR/USD, do poziomu 0,963. Poziom 0,975 rekomendujemy na sprzedaż euro.

W kraju tydzień przyniósł początkowo umocnienie złotego i kurs USD/PLN spadł do 4,12. Jednak późniejsza realizacja zysków doprowadziła do osłabienia naszej waluty i za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,215 zł. Kurs EUR/PLN oscylował w przedziale 4,045–4,12. Najważniejszymi wydarzeniami dla rynku walutowego były dobre dane o inflacji oraz produkcji przemysłowej. Dane o inflacji zwiększyły pole do kolejnej redukcji stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu RPP. Ze względu na ostrożność banku centralnego i oczekiwanie na kluczowe decyzje nowego ministra finansów rada może zredukować stopy tylko o 50 pkt bazowych.

Obecnie kurs USD/PLN będzie podatny na wahania z uwagi na publikację danych o rachunku obrotów bieżących, posiedzenie RPP oraz decyzję w sprawie sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej. Silnym poziomem oporu USD/PLN pozostaje 4,215, który należy wykorzystać do sprzedaży dolarów. Przed spadkami będzie bronił poziom wsparcia 4,16. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo jego przebicia i spadku USD/PLN do 4,13. Kurs EUR/PLN w okolicy 4,05 rekomendujemy na zakup euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty będzie podatny na wahania