Złoty będzie się osłabiać

  • PAP
opublikowano: 20-01-2020, 16:31

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN, podobnie jak rentowności krajowego długu skarbowego, powinien rosnąć ze względu na oczekiwane słabsze dane makroekonomiczne - oceniają ekonomiści.

"W najbliższym czasie spodziewamy się wzrostu kursu EUR/PLN, ze względu na możliwą realizację zysków po ostatnim umocnieniu złotego do euro. Przemawia za tym fakt, że poniedziałkowa sesja jest czwartą z rzędu, na której złoty się osłabia. W najbliższym czasie EUR/PLN może wzrosnąć w okolice 4,27" - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku Marcin Sulewski.

Sulewski ocenił, że wiele publikowanych w bieżącym tygodniu danych makro może okazać się poniżej konsensusu, zwłaszcza sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, a dane te mogą wywoływać presję na osłabienie złotego.

We wtorek o godz. 10.00 GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej oraz o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, w środę - dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu oraz ceny w przemyśle, a w czwartek - dane o sprzedaży detalicznej.

RYNEK DŁUGU

Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności lekko wzrosły na całej długości krzywej.

"Przebicie lokalnych ekstremów w ubiegłym tygodniu wyznaczyło wzrostowy trend dla rentowności krajowych obligacji. W perspektywie kilku tygodniu spodziewamy się, że ten trend będzie kontynuowany, jednak słabe dane makroekonomiczne mogą go przejściowo spowolnić. Po wyjściu ponad poziom 2,35 proc. na krajowych 10-latkach kolejnym poziomem, na którym rentowności mogą się zatrzymać lub może dojść do ewentualnej korekty, jest przedział 2,40-2,45 proc." - powiedział Sulewski.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,825 proc., a niemieckich -0,219 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu