Złoty bije w Dębicę

KSA
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

Producent opon nie zachwycił wynikami, ale podtrzymuje prognozy zysku na cały rok.

Producent opon nie zachwycił wynikami, ale podtrzymuje prognozy zysku na cały rok.

Firma oponiarska zanotowała w I kwartale 373,4 mln zł przychodów. To o 10,5 proc. mniej, niż miała w tym samym okresie przed rokiem. Zarząd tłumaczy, że powodem pogorszenia wyników było umocnienie złotego, które spowodo- wało spadek przychodów o 25 mln zł. Zysk operacyjny Dębicy spadł prawie o 20 proc. Aż o 23 proc. wzrosły natomiast koszty ogólnego zarządu. Spółka tłumaczy, że to głównie wynik wzrostu cen usług zakupionych od jednostek powiązanych oraz podwyższenia prowizji dla dilerów.

Ostatecznie na czysto Dębica zarobiła 19,3 mln zł, czyli o 7,6 proc. mniej niż przed rokiem. Zysk netto podreperowała jednak nieco działalność finansowa — wynik był w su-mie o 3,6 mln zł wyższy niż w I kwartale ubiegłego roku. Na plus zadziałała m.in. aktualizacja wyceny wbudowanych instrumentów pochodnych.

— Wynik został osiągnięty w trudnych warunkach biznesowych: średni kurs euro/złoty utrzymywał się na poziomie o 9 proc. niższym niż w ubiegłym roku, przy jednocześnie utrzymujących się wzrostach cen surowców — tłumaczy Jacek Pryczek, który od początku tego roku kieruje Dębicą.

Spółka zaobserwowała spadek popytu na opony w Europie Zachodniej. Dębicy wzrosły też zapasy opon zimowych w związku z łagodną zimą.

— Podtrzymujemy tegoroczną prognozę 90 mln zł zysku netto — zapewnia Jacek Pryczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu