Złoty coraz mocniejszy

Marek Rogalski
30-04-2009, 09:51

Czwartek przynosi dalsze umocnienie się naszej waluty na fali dobrych nastrojów obserwowanych na światowych parkietach. Wczorajsze, wieczorne zamknięcie indeksów na Wall Street na plusach i pozytywny rozwój wypadków w Azji, sugerują kontynuację ruchu w górę na giełdach europejskich i warszawskim parkiecie.

W efekcie o godz. 9:00 euro jest warte już tylko 4,3750 zł, dolar tanieje do 3,2750 zł, a frank kosztuje niecałe 2,90 zł. Wyraźne przesunięcia widoczne są także na rynku EUR/USD – opór w rejonie 1,33 został dość wyraźnie sforsowany. Dzisiaj rano notowania tej pary oscylują wokół 1,3360.

Opublikowany wczoraj wieczorem komunikat FED nie zdołał zepsuć nastrojów. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nie zasygnalizowano też możliwości zwiększenia skali operacji „quantitative easing”. Zwrócono natomiast uwagę, iż gospodarka zaczyna wykazywać pewne oznaki stabilizacji, co tak naprawdę było najważniejszym sformułowaniem dla inwestorów. Zwolennicy teorii „zielonego światła” dostali kolejne argumenty, aby zwiększać zaangażowanie w bardziej ryzykowne aktywa w nadziei na zbliżające się ożywienie gospodarki. Wczoraj pisałem o dość kuriozalnej interpretacji odczytu amerykańskiego  PKB za I kwartał, który był gorszy od prognoz. Doszukano się jednak wyraźnego wzrostu wydatków konsumenckich, co odebrano jako oznakę możliwego ożywienia w kolejnych miesiącach. Inwestorzy nie przejęli się także tym, iż Światowa Organizacja Zdrowia podniosła poziom zagrożenia do „5” w 6-stopniowej skali, co sugeruje ryzyko wystąpienia pandemii świńskiej grypy. Dopóki nie pojawią się ciężkie przypadki zachorowań w krajach rozwiniętych, rynki nie będą się tym zupełnie przejmować. To zupełne odwrócenie schematu zachowań względem poniedziałku. Ale taki jest rynek, a obecnie wyraźnie dominują tzw. łowcy okazji.

Dzisiaj mamy ostatni dzień miesiąca, a także handel przed długim weekendem, chociaż z dużych centrów handlu 1 maja pracować będą Londyn i Nowy Jork. Niemniej, tak czy inaczej płynność rynku będzie nieco niższa. Dzisiaj mamy wiele istotnych publikacji, z których na uwagę zasługują dane o inflacji w strefie euro (godz. 11:00), a także paczka odczytów z USA – cotygodniowe bezrobocie (14:30), dynamika dochodów i wydatków konsumentów w marcu (14:30), koszty zatrudnienia w I kwartale (14:30) i publikacja kwietniowego indeksu Chicago PMI (15:45). Warto będzie także zwrócić na zaplanowane przesłuchania w Izbie Reprezentantów odnośnie kondycji sektora finansowego, a także jutrzejsze odczyty indeksu nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan w końcu kwietnia (15:45) i indeksu ISM dla przemysłu (16:00).
Z krajowych informacji warto zwrócić uwagę na wypowiedź prof. Dariusza Filara z RPP dla mediów. Nie wykluczył on, iż w całym roku wzrost PKB wciąż może być dodatni i wynieść około 1 proc. Dodał również, że do kolejnej obniżki stóp procentowych nie powinno dojść wcześniej, niż w czerwcu. To akurat wpisuje się w oczekiwania rynku, podparte wczorajszym komunikatem Rady, która zwróciła uwagę, iż wskaźnik inflacji może przez kilka miesięcy utrzymywać się na podwyższonym poziomie za sprawą wzrostu cen żywności i zmian cen regulowanych.

EUR/PLN: Rynek ewidentnie realizuje schemat przerabiany po 18 lutego i po 31 marca b.r. To nie wyklucza, iż w perspektywie kilkunastu dni osiągnięcia poziomu 4,30 i nawet jego naruszenia. Dzisiaj z racji zbliżającego się weekendu bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz oscylacji w przedziale 4,3650-4,40. Dzienne wskaźniki wskazują na przewagę strony podażowej na euro.

USD/PLN: Para powiela schemat EUR/PLN wzmacniana dodatkowo przez wzrosty EUR/USD. Najbliższe wsparcie to rejon 3,2550-3,26 wyznaczany przez minima z początku kwietnia b.r. Dzienne wskaźniki potwierdzają dominację strony podażowej na USD. Silnym oporem są okolice 3,30-3,31. Docelowo w przeciągu kilkunastu dni celem wydają się być okolice 3,20.

EUR/USD:  Przełamanie w górę poziomu 1,33 ma dość daleko idące implikacje. Złamana została linia trendu spadkowego, a także pokonany został szczyt z 24 kwietnia b.r. Obecnie głównym celem będzie naruszenie oporu 1,3380-1,3390 wyznaczanego przez maksima z 13-14 kwietnia b.r. Dzienny MACD dał sygnał kupna i narusza poziom zera, co zwiększa jego znaczenie. Pozostałe oscylatory też potwierdzają dominację strony popytowej na EUR.  Celem na najbliższe dni mogą być okolice 1,35. W tych okolicach niewykluczona będzie nieco głębsza korekta (100-200 pipsów), gdyż 4 maja b.r. na rynkach może być nieco nerwowo za sprawą publikacji wyników „testów wytrzymałościowych” przez amerykańskie banki.

Marek Rogalski
Analityk DM BOŚ


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty coraz mocniejszy