Złoty i dolar powinny zyskać

Marek Węgrzanowski
09-09-2004, 00:00

W środę wartość złotego podlegała niewielkim wahaniom. Inwestorzy oczekiwali informacji dotyczących wzrostu PKB w II kwartale oraz wystąpienia Alana Greenspana, szefa amerykańskiego banku centralnego (Fed). Podczas pierwszych transakcji polska waluta była nieznacznie słabsza niż we wtorek po południu. Kurs euro wzrósł powyżej 4,40 zł, a dolara do 3,65 zł. Spadek wartości złotego miał jednak przejściowy charakter i w ciągu dnia powoli odrabiał starty.

Po południu kurs złotego był już stabilny, a odchylenie od parytetu wahało się nieznacznie w okolicach 5,40 proc. po mocnej stronie. Ruchy wobec głównych walut wynikały przede wszystkim ze zmian kursu EUR/USD, stąd wzrost kursu dolara względem złotego. O 16.00 GUS podał, że wzrost gospodarczy w II kwartale wyniósł 6,1 proc., co było zgodne z prognozami. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,3 proc., co rozczarowało rynek i doprowadziło do lekkiego osłabienia złotego. O 16.10 dolar wyceniany był na 3,6470 zł, a euro na 4,3923 zł (odchyl. –5,30 proc.). Mimo słabszych od oczekiwań nastawienie inwestorów do złotego nadal jest dobre. Notowania euro po raz kolejny powinny testować poziom 4,3780 zł.

Na rynku EUR/USD do południa inwestorzy pozbywali się amerykańskiej waluty, a kurs euro sięgnął 1,2085 USD. Później sytuacja odwróciła się. Kurs EUR/USD od godziny 12.00 systematycznie zniżkował, przełamując silny opór w okolicach 1,2050 i sięgając 1,2030. O 16.10 euro wyceniano na 1,2040 USD. Wystąpienie Alana Greenspana powinno przyczynić się do dalszego umocnienia dolara. Prognozy wskazują, że możliwe jest zejście do poziomu 1,1950. Pod koniec tygodnia można spodziewać się odwrócenia trendu za sprawą oczekiwań wysokiego deficytu handlowego USA, którego wartość podana zostanie w piątek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i dolar powinny zyskać