Złoty może osłabnąć, ale tylko na chwilę

Mariusz Potaczała
opublikowano: 20-09-2004, 00:00

Złoty rośnie w siłę. Inwestorzy zagraniczni przystąpili w ostatnich dniach do zdecydowanych zakupów naszej waluty. Obserwujemy jednocześnie silne zainteresowanie krajowymi papierami skarbowymi. Złotego nie zdołały osłabić nawet dane o inflacji za sierpień. W ujęciu rocznym CPI wzrósł o 4,6 proc., ale miesiąc do miesiąca zanotowaliśmy spadek o 0,4 proc. Widać więc, że po jednorazowym wyskoku inflacji teraz następuje jej stabilizacja.

Inwestorzy nie mają jednak jasności co do tego, jakie będą kolejne posunięcia Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie wydaje się, że właściwie nie ma więc podstaw do dalszych podwyżek stóp procentowych. Jednak po przedstawionej przez Narodowy Bank Polski projekcji inflacji na kolejne lata nasuwają się wątpliwości, czy władze monetarne będą się wstrzymywały z dalszymi podwyżkami. Sytuacja ta wskazuje na jedno — przed kolejną decyzją w kwestii stóp na rynku walutowym będzie nerwowo. To jednak za dwa tygodnie. A co czeka nas w najbliższych dniach?

Kluczowym wydarzeniem jest pokonanie poziomów 4,37 i 4,35 przez kurs EUR/PLN. Zapowiada to z technicznego punktu widzenia dalsze umocnienie złotego względem wspólnej waluty. Wątpliwe, by krótkoterminowe korekty przekroczyły poziom 4,37 zł za euro. Wydaje się, że przy tych poziomach należy myśleć raczej o sprzedaży euro.

Oczywiście cały czas istnieje ryzyko osłabienia złotego na przełomie września i października, czyli bliżej głosowania wotum zaufania dla rządu Marka Belki. Inwestorzy mogą ten moment wykorzystać do realizacji zysków z długich pozycji w złotych. Jednak to ewentualne osłabienie z pewnością trzeba będzie wykorzystać do sprzedaży walut i to nie tylko bieżącego, ale i terminowego.

Notowania dolara nadal nie kwapią się, by spaść poniżej 3,55 zł. Dlatego też poziom ten należy raczej wykorzystać do bieżących zakupów dolarów. Spadkom kursu USD/PLN poniżej poziomu 3,55 powinna też przeszkodzić oczekiwana przez nas zniżka notowań EUR/USD.

Wydaje się, że przed decyzją amerykańskich władz monetarnych (Fed) w kwestii stóp procentowych dolar może się umocnić względem wspólnej waluty światowej. Przypomnijmy, że rynek spodziewa się wzrostu stóp o 25 pkt bazowych. Radzimy też śledzić wypowiedzi członków Fed dotyczące perspektyw polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty może osłabnąć, ale tylko na chwilę