Złoty może się osłabić

  • PAP
opublikowano: 10-11-2020, 17:25

Choć nadal obserwujemy optymizm na rynkach, to nie jest on już tak duży jak w poniedziałek i złoty osłabia się. Z uwagi na środowe Święto Niepodległości i brak tego dnia na rynku krajowych inwestorów złoty może być jeszcze słabszy - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Dodała, że w środę rentowności 10-latek mogą jeszcze wzrosnąć.

"Po poniedziałkowej euforii na rynkach finansowych, która nastąpiła po informacji o wysokiej skuteczności szczepionki opracowywanej przez Pfizer i BioNTech, we wtorek nadal utrzymują się pozytywne nastroje inwestorów. Jednak obserwowany optymizm jest już dużo bardziej stonowany. Wygląda na to, że przyszła chwila na refleksję inwestorów. Pomimo, że szczepionka ma bardzo obiecujące wyniki, to jednak nie będzie ona szybko dostępna na masową skalę. Dodatkowo entuzjazm inwestorów tonują takie kwestie jak ciągły brak oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w USA, jak również nadal niepokojące dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem" - powiedziała Monika Kurtek.

"W tych warunkach nastąpiło we wtorek odwrócenie sytuacji na EUR/USD i dzisiaj dolar umacniał się w stosunku do euro. Taka sytuacja przełożyła się także na złotego, który jest bardzo wrażliwy na eurodolara. W konsekwencji, kurs EUR/PLN rośnie i przebijał we wtorek poziom 4,5" - dodała.

Z uwagi na Święto Niepodległości 11 listopada, w środę na rynkach nie będzie krajowych inwestorów. Z tego względu ekonomistka spodziewa się dalszego osłabienia złotego.

"Przy braku krajowych inwestorów, a także biorąc pod uwagę dalsze schładzanie nastrojów na rynku, uważam, że EUR/PLN może w środę dojść do poziomu 4,52-4,54. Złoty może się osłabić zwłaszcza w sytuacji, gdyby dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem opublikowane w środę byłyby wyższe niż te z wtorku" - oceniła.

We wtorek kurs EUR/PLN wynosi 4,4976 i jest blisko 3 groszy wyżej niż w poniedziałkowe popołudnie.

RYNEK DŁUGU

"Na rynku długu obserwujemy wzrosty rentowności na rynkach bazowych, na co wpłynęła informacja o szczepionce. Bardzo mocno rosną także rentowności krajowych papierów dłużnych. W Polsce dodatkowy wpływ na wzrost rentowności mają głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej. Wskazują one, że RPP nie powinna już obniżać stóp procentowych. Wcześniej ryzyko kolejnej obniżki stóp procentowych było czynnikiem wpływającym na spadki rentowności SPW. Obecnie wygląda na to, że RPP jest daleko od decyzji obniżającej stopy procentowe" - oceniła Monika Kurtek.

"W kolejnych dniach krajowe SPW powinny podążać za rynkami bazowymi. W środę, przy braku na rynku krajowych inwestorów, rentowności polskich 10-latek mogą jeszcze wzrosnąć do poziomu 1,27-1,28 proc. Jednak w kolejnych dniach nie wykluczam powrotu w okolice 1,20 proc." - dodała.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał na przetargu 10 listopada 10-letnie obligacje serii FPC0630 za 2.425,178 mln zł przy popycie 2.728,178 mln zł. Była to kolejna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. BGK w ramach sprzedaży dodatkowej uplasował także 10-letnie papiery za 157,5 mln zł.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,960 proc. (bez większych zmian), a niemieckich -0,487 proc. (+2,2 pb).

fot. Andrzej Bogacz / Forum
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane