Złoty nadal słabnie

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 13-04-2016, 16:30

Złotówka kontynuowała dziś osłabianie do głównych walut (dolara amerykańskiego, euro i funta szterlinga). Odbicie na parach złotówkowych najsilniej widoczne było w godzinach rannych i po południu nieco wyhamowało. Nie oznacza to jednak jeszcze końca wzrostów na tych parach.

USD/PLN

Notowania USD/PLN budowały dzisiaj nadal korekcyjne odbicie wygenerowane w piątek, 1 kwietnia br. Odbicie to wyhamowało po południu na poziomie 61,8% zniesienia ostatniej fali spadkowej wykształconej 24 marca (3,7895), co oznacza że fala ta została skorygowana i modelowy zasięg korekty został osiągnięty. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak czy mamy do czynienia jedynie z korektą fali spadkowej z 24 marca, czy też może jest to początek jakiegoś większego odreagowania na tej parze i przynajmniej korekta całej sekwencji spadkowej ze stycznia br. W tym drugim wariancie oznaczałoby to, że ta sekwencja spadkowa uległa wypełnieniu (przy skróconej fali piątej). Na obecnym etapie scenariusz pierwszy, zakładający lokalne odbicie, nie został jednak zanegowany. Byłoby tak gdyby kurs wrócił powyżej linii trendu spadkowego poprowadzonej po szczytach z tego roku (patrz wykres).

 W scenariuszu spadkowym (w wariancie drugim) zakładającym, że sekwencja spadkowa z 21 stycznia nie uległa jeszcze wypełnieniu i budujemy nadal falę piątą – jej maksymalny zasięg wypada w okolicy poziomu 3,60 (biorąc pod uwagę fakt, że fala trzecia z technicznego punktu widzenia nie może być falą najkrótszą). Poziom ten wraz z minimami z sierpnia ubiegłego roku wyznacza zatem ważną strefę wsparć (3,60-3,6250). Patrząc w krótkim terminie najbliższe wparcie na tym rynku stanowią wyznaczone 1 kwietnia minima w okolicy poziomu 3,70, stanowiące jednocześnie nowe, tegoroczne ekstrema.

EUR/PLN

Odbicie na parze EUR/PLN zniosło dokładnie 23,6% struktury spadkowej z 21 stycznia (4,2980) i ten lokalny opór został dwukrotnie pozytywnie przetestowany. Kluczowe opory na tej parze zbiegają się w okolicy poziomu 4,34 gdzie znajduje się 38,2% zniesienie wspomnianej sekwencji spadkowej ze stycznia br. oraz linia trendu spadkowego z genezą w tym samym dniu i pokonana 11 marca średnioterminowa linia trendu wzrostowego poprowadzona od dołka z kwietnia zeszłego roku.

 Notowania EUR/PLN przetestowały 4 kwietnia br. dolne ograniczenie ważnej, średnioterminowej strefy wsparć wyznaczanej przez 50% zniesienie sekwencji wzrostowej z kwietnia ubiegłego roku oraz minima z grudnia 2015 (4,23-4,24). Od tamtej pory na tej parze obserwujemy lokalne odbicie. Dopóki kurs omawianej pary nie wróci powyżej wymienionego poziomu, to scenariuszem bazowym pozostaje wariant spadkowy, a obecne odbicie stanowi jedynie krótkoterminową korektę.

Zejście poniżej poziomów 4,23-4,24 otwiera drogę do kontynuacji fali spadkowej z 21 stycznia br. Kolejnym celem strony podażowej będzie w tej sytuacji 61,8% zniesienie odbicia z kwietnia 2015 roku, stanowiące jednocześnie modelowy zasięg korekty tego odbicia w średnim terminie – poziom 4,1750.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane