Złoty nadal słaby, niepewność na rynku

opublikowano: 10-07-2002, 09:44

Godzina 9.19 (Reuters) - Na środowym otwarciu kurs złotego spadł o 0,1 procent wobec euro i nadal był wyceniany blisko 2-letniego minimum w stosunku do wspólnej waluty europejskiej.

Wobec dolara złoty się lekko umocnił. Dealerzy spodziewają się nadal nerwowych wahań kursu polskiej waluty w związku z niepewnością co do polityki nowego ministra finansów.

* Dolara wyceniono na 4,1970 złotego wobec 4,2065 w piątek po południu, a euro na 4,1823 wobec 4,1786.

* We wtorek kurs złotego spadł do poziomu dwuletniego minimum wobec euro, co jest związane z niepewnością rynku dotycząca pomysłu dewaluacji złotego i powiązania jego kursu z euro. Przedstawił go Grzegorz Kołodko jeszcze zanim został ministrem finansów.

* Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), tacy jak Dariusz Rosati, czy Bogusław Grabowski zdecydowanie opowiedzieli się przeciw takiemu pomysłowi oraz za utrzymaniem wolnego kursu złotego do czasu, aż Polska wejdzie do Unii Walutowej ERM-2.

* Nakłaniają również nowego ministra finansów Grzegorza Kołodki do przedstawienia założeń swojej polityki finansowej. Niepewność co do polityki fiskalnej jak i ewentualne pomysły zmiany reżimu kursowego osłabiły złotego o około sześć procent wobec dolara i euro od wtorkowej rezygnacji ze stanowiska ministra finansów Marka Belki.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty nadal słaby, niepewność na rynku