Złoty nadal traci na wartości

Cezary Koprowicz
20-08-2001, 00:00

Złoty nadal traci na wartości

Niejasna sytuacja budżetu na 2002 rok nadal wywiera wpływ na notowania polskiej waluty. W piątek na otwarciu rynku międzybankowego złoty nadal tracił do dolara, w stosunku do euro pozostał bez zmian. Za dolara płacono 4,2855 zł, a za wspólną walutę 3,9017.

Na rynku było dość nerwowo. Jeszcze w czwartek inwestorów przestraszyły spekulacje na temat dymisji ministra finansów Jarosława Bauca. W piątek sytuację próbowało uspokoić biuro prasowe resortu zapewniając, że o żadnej dymisji nie ma mowy. Rynek czekał też na dane dotyczące produkcji przemysłowej. Tuż po południu za dolara płacono już ponad 4,29 zł, a za euro już ponad 3,92 zł.

Piątkowe dane GUS potwierdziły, że polska gospodarka stoi na skraju recesji. Roczna dynamika produkcji wyniosła zaledwie 1,1 proc. Nie to jednak jest najgorsze. Ceny produkcji przemysłowej licząc rok do roku wzrosły zaledwie o 0,4 proc. i to przy inflacji, która wyniosła 5,2 proc. Wniosek jest jeden — popyt wewnętrzny jest dramatycznie słaby. Rynek walutowy był jednak przygotowany na takie wyniki. Tuż po ogłoszeniu nowych danych kurs złotego utrzymywał się w granicach 4,29-4,295 za dolara. Pod koniec dnia za euro płacono już jednak aż 3,935 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty nadal traci na wartości