Złoty nieco się obsuwa

Piotr Burza
opublikowano: 30-11-1998, 00:00

Złoty nieco się obsuwa

W piątek, po rekordowych wzrostach w środku tygodnia, złoty nieco osłabł. Na otwarciu sesji odchylenie od parytetu wynosiło 7,91/7,83 proc. Eksperci przewidywali, że nasza waluta będzie się wahać pomiędzy 8,1 a 7,7 proc. odchylenia od parytetu.

— Rosnący deficyt obrotów bieżących nie zmieni tendencji do obniżenia stóp procentowych, lecz duża redukcja może być czynnikiem w dłuższym terminie destabilizującym gospodarkę. Powiększenie deficytu handlowego jest natomiast spowodowane zmniejszeniem się popytu na polskie towary w państwach byłego Związku Radzieckiego — stwierdziła Wiesława Ziółkowska, członek RPP.

Rano za dolara płacono 3,4690/20 zł, a za markę 2,0362/82 zł.

W CZASIE porannej sesji złoty obsunął się jeszcze niżej, a odchylenie od parytetu zmniejszyło się do 7,82/7,79 proc.

— W związku z tym, że sytuacja na świecie unormowała się, tylko słabe wskaźniki ekonomiczne mogą powodować dalsze osłabianie się naszej waluty. Jednak złoty powinien utrzymać się powyżej 7,5 proc. odchylenia od parytetu — stwierdził rano dealer walutowy.

Przed południem dolar kosztował 3,4720/30 zł, a marka 2,0385/95 zł.

W POŁUDNIE złoty odrobił poranne straty, a odchylenie od parytetu było nieco wyższe niż na otwarciu i wynosiło 7,92/7,90 proc. Za dolara płacono 3,4665/75 zł, a za markę 2,0375/80 zł.

Złoty zamknął się bez niespodzianek na poziomie 7,95/7,90 proc. odchylenia od parytetu. Za dolara płacono 3,4670/90 zł, a za markę 2,0355/65 zł.

Analitycy przewidują, że na zebraniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostaną zredukowane o 100-200 punktów bazowych. W grudniu odbędą się dwa zebrania RPP — pierwsze 9, następne 16 grudnia.

W Japonii giełdowy indeks Nikkei ustabilizował się w piątek powyżej 15 tys. punktów. Na tokijskiej giełdzie walutowej odnotowano natomiast znaczne osłabienie się jena.

— Spadek japońskiej waluty jest przede wszystkim spowodowany przez (opublikowane dzisiaj) słabe wyniki gospodarcze, a także przez kiepską sytuację polityczną w tym kraju — stwierdził w piątek Claudio Piron, ekonomista ze Standard Chartered.

— Będziemy widzieć dolara na jeszcze wyższych poziomach. Wyniki gospodarcze pokazują, że dla japońskich eksporterów jen jest za mocny. Rozwiązania mające uzdrowić gospodarkę, które są proponowane przez rząd, zostaną prawdopodobnie odrzucone przez parlament. Tak jak poprzednie — stwierdził dealer z tokijskiego banku.

W EUROPIE dolar lekko się osłabił. Dealerzy przewidywali, że zielony w Niemczech będzie się wahał +/- pół feniga.

— Rynek w Europie jest bardzo spokojny przed końcem tygodnia, a w Stanach Zjednoczonych część dealerów przedłużyła sobie święto. Wobec tego dzisiaj obserwujemy bardzo małe obroty na rynku walutowym. Przeciętnie obroty forexu przekraczają 10 mld USD dziennie, dziś jeszcze nie osiągnęły jednego miliarda — zauważył w piątek przed południem dealer jednego z niemieckich banków.

Za dolara płacono wówczas 1,6995 marki, 122,30 jenów, a za funta 1,6550 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty nieco się obsuwa