Złoty pod presją Leppera

Marek Rogalski
opublikowano: 29-08-2006, 00:00

Poniedziałkowa sesja na rynkach finansowych była dość spokojna. Wszystko wskazuje jednak, że to cisza przed burzą. Mniejsza zmienność to głównie efekt święta w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie — braku aktywności inwestorów z Londynu, którzy tworzą na naszym rynku dużą część obrotów. Z kolei marazm na rynku EUR/USD to po części skutek braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Na razie w tym tygodniu z USA napłynie na rynek wiele istotnych informacji. Przez większą część sesji notowania EUR/USD tkwiły w okolicach 1,28, a złoty po nieznacznym umocnieniu rano w drugiej połowie sesji wrócił do wcześniejszych poziomów. Po południu za euro płacono 3,9530 zł, a za dolara 3,09 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wkrótce za euro zapłacimy 3,97 zł.

Bez większego echa przeszła podwyżka stóp procentowych na Węgrzech o 50 pkt baz. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że sytuacja fiskalna w tym kraju nadal nie jest dobra. Większej reakcji nie było także po publikacji raportu jednego z amerykańskich banków inwestycyjnych, sugerującego podwyżkę stóp procentowych w Polsce już w listopadzie. Dla inwestorów kluczowy będzie komunikat, jaki Rada Polityki Pieniężnej opublikuje w środę.

O notowaniach złotego w najbliższym czasie zdecyduje polityka. Groźby Andrzeja Leppera, wicepremiera i szefa Samoobrony, spotkały się w końcu z mocną odpowiedzią PiS. Porozumienie PiS z PSL-Piast stawia Samoobronę w niewygodnej pozycji. Połączenie wyborów samorządowych z parlamentarnymi jest coraz bardziej prawdopodobne. Andrzej Lepper powtórzył w poniedziałek, że jego ugrupowanie nie zaakceptuje budżetu na 2007 r. w obecnej wersji. Nietrudno się domyślić, jak zareagują na te informacje inwestorzy zagraniczni. Z drugiej jednak strony mogą oni odetchnąć, że w przyszłym rządzie nie będzie już miejsca dla ugrupowania Andrzeja Leppera.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty pod presją Leppera