Złoty pomaga GPW

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 31-08-2021, 19:14

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim zaczęły się od odpowiedzi na impulsy wzrostowe z rynków bazowych, które od poranka uzupełniły się z umocnieniem złotego. W finale sesji warszawskiej euro i dolar taniały wobec złotego po przeszło 0,7 procent, co musiało być trudne do zignorowania przez inwestorów.

W istocie na zamknięciu dnia przesunięcie WIG20 wyniosło 0,76 procent, co pokrywa się z umocnieniem waluty. Najmocniejszymi spółkami w WIG20 były walory o największej wadze, a przeszło 1,3 mld złotych obrotu wskazuje, iż kapitał operował szeroko i został zachęcony zachowaniem rynku walutowego. Jak zawsze w przypadku takich punktowych uderzeń kupujących trudno oczekiwać powielenia zachowania rynku na sesjach kolejnych, ale bez wątpienia rozdanie miało w sobie element, który pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku w średniej perspektywie. Pod względem technicznym, w skrajnym punkcie sesji, WIG20 znalazł się w rejonie 2380 pkt., co ulokowało indeks ledwie 0,84 procent od strefy oporów w rejonie 2400 pkt., która jest poziomem docelowym dla graczy kupujących wybicie z konsolidacji na półce 2300-2200 pkt. W istocie rynek znalazł się dziś w bezpośredniej konfrontacji ze strefą, w rejonie której kupujący mogą zechcieć realizować zyski. Stale jednak nie warto tracić z pola uwagi szerszego scenariusza, w którym wybicie z półki 2300-2200 pkt. mogło być wejściem przez WIG20 w trzecią części układu ruch-konsolidacja-ruch Potencjał wzrostowy z tego układu przekracza 2400 pkt., a sesja taka, jak dzisiejsza wzmacnia szansę na realizację pozytywnego scenariusza. Stale warto z szacunkiem podchodzić do zachowania giełd bazowych, które operują w optymistycznych układach, ale indeksy takie, jak S&P500 czy DAX stale muszą szukać nowych zmiennych do kontynuacji zwyżek w kontekście konfrontacji z psychologicznymi i technicznymi barierami, jak 4500 pkt. czy 16000 pkt. W tym kontekście warto odnotować, iż również WIG20 powoli zbliża się już do bariery 2500 pkt.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane