Złoty powoli odrabia straty

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
04-08-2014, 15:24

Po zeszłotygodniowej deprecjacji złotego, która zakończyła się w piątek po południu, dzisiaj od rana rodzima waluta zyskuje na wartości względem euro, dolara amerykańskiego i funta szterlinga.

USD/PLN

Dynamiczny ruch w górę na notowaniach USD/PLN zatrzymał się w piątek po południu nieco poniżej ważnej strefy oporów rozciągającej się od 3,14 do 3,16 (38,2% zniesienie sekwencji spadkowej z lipca 2013 oraz tegoroczne maksima). Obrona tych poziomów w połączeniu z silnym wykupieniem na wskaźnikach impetu nawet na danych dziennych skutkowała cofnięciem w drugiej połowie dnia. Dzisiaj od rana ten ruch w dół jest kontynuowany, ale póki co jest to jedynie lokalny ruch korekcyjny. Warto pamiętać, że wybicie górą ze średnioterminowej konsolidacji (pokonanie poziomu 3,0750), co nastąpiło 25 lipca, zmieniło obraz techniczny tej pary na wzrostowy w tym horyzoncie. Dopiero powrót do wnętrza wspomnianej konsolidacji mógłby ten sygnał zanegować.

GBP/PLN

Notowania GBP/PLN pomimo tego, że pokonały w połowie lipca ważny opór (61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z maja 2012), to od kilku tygodniu poruszają się w konsolidacji. Konsolidacja ta wygląda obecnie na formacje klina, a jej umiejscowienie w trendzie sugeruje, że jest to klin kończący. Dzisiaj po południu fala spadkowa zatrzymała się na poziomie dolnego ograniczenia tej hipotetycznej formacji. Wybicie z niej dołem oznaczałoby pogłębienie spadków przynajmniej do poziomu 5,19.

EUR/PLN

Mocno skomplikowała się natomiast sytuacja techniczna na parze EUR/PLN. Notowania tej pary w piątek wróciły powyżej sforsowanej w maju długoterminowej linii trendu wzrostowego i w dodatku pokonały średnioterminową linię trendu spadkowego z genezą w czerwcu 2013 r. Niestety strona popytowa nie zdołała kontynuować ruchu w dół i już dziś sygnały te zostały zanegowane. W tym momencie należałoby poczekać na bardziej zdecydowany ruch którejś ze stron – albo potwierdzenie sygnałów wzrostowych, co otworzyłoby drogę nawet do ataku tegorocznych maksimów (4,26), albo sygnałów zakończenia struktury wzrostowej (zejście poniżej 4,14).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty powoli odrabia straty