Czytasz dzięki

Złoty pozostanie mocny; rentowności SPW stabilne

  • PAP
opublikowano: 25-05-2020, 17:14

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN pozostanie bliżej dolnego ograniczenia przedziału wahań z ostatnich tygodni, lecz nie powinien trwale zejść poniżej 4,50 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek pozostaną w okolicy 1,40 proc., a 2-letnich pozostaną nieco powyżej poziomu 0,5 proc.

"Z uwagi na święta w Wielkiej Brytanii i w USA zmienność na rynku złotego jest w poniedziałek niewielka, a kursy EUR/PLN i USD/PLN utrzymują lub nawet przedłużają zeszłotygodniowe umocnienie. W najbliższym czasie nie spodziewamy się jednak trwałego sforsowania poziomu 4,50/EUR oraz 4,10/USD. EUR/PLN powinien poruszać się w przedziale 4,50-4,53, a USD/PLN między 4,10 a 4,15. W średnim horyzoncie czasowym złoty raczej będzie silniejszy wobec dolara niż euro" - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki.

W poniedziałek rynki w USA są zamknięte ze względu na Dzień Pamięci. W Wielkiej Brytanii giełdy także nie pracują - wiosenne święto bankowe.

Sawicki ocenił, że opublikowane w poniedziałek krajowe dane makroekonomiczne nie miały wpływu na notowania, a sama sesja przebiegła spokojnie. Zwrócił jedynie uwagę na indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, który wyniósł w maju 79,5 pkt. wobec 74,2 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 78,5 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 80,1 pkt. wobec 69,4 pkt. w IV. Analitycy prognozowali 75,0 pkt.

"Po chwilowym ochłodzeniu nastrojów w ubiegłym tygodniu, większość indeksów w Europie w poniedziałek rośnie, co pokazuje, że na rynkach nie ma większych niepokojów. Odczyt indeksu Ifo nie okazał się tak fatalny jak się spodziewano. Wzrost był całkiem pokaźny, jednak inwestorzy i tak są nastawieni raczej pozytywnie, przez co odczyt nie zmienia percepcji i nastawienia uczestników rynku" - dodał.

RYNEK DŁUGU

Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności poszły w dół po około 1 pb na całej długości krzywej.

"Spodziewamy się gołębiego nastawienia RPP i jednocześnie braku zmian w poziomie stóp procentowych minimum do końca tego roku. W najbliższym czasie rentowności krajowych obligacji 10-letnich powinny pozostawać w okolicy poziomu 1,40 proc., a 2-letnich nieco powyżej 0,5 proc." - powiedział Sawicki.

Rada Polityki Pieniężnej poda decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w najbliższy czwartek.

Na rynkach bazowych dochodowość niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi -0,495 proc. (-0,7 pb), a amerykańskich, na zamknięciu piątkowej sesji, wyniosła 0,657 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane