Złoty pozostanie słaby

  • PAP
opublikowano: 14-09-2022, 16:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słabsze od rynkowych oczekiwań, wtorkowe dane o CPI z USA mogą do posiedzenia Fed podtrzymywać presję na mocnego dolara, a w takim otoczeniu PLN może pozostać słaby - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik. Na krajowym długu inwestorzy dyskontują zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, co powoduje spadki rentowności na długim końcu krzywej dochodowości - dodał ekonomista.

"Wydarzeniem tygodnia były wtorkowe dane o inflacji CPI z USA, które wywołały dużą zmienność na wszystkich grupach aktywów, w tym głównie na parach związanych z dolarem oraz amerykańskich indeksach giełdowych. Po tych danych, które były słabsze od rynkowych oczekiwań, głównie na poziomie inflacji bazowej, na rynku narosły nowe oczekiwania czy spekulacje dotyczące maksymalnego poziomu obecnego cyklu podwyżek stóp w USA, ale również skali podwyżki na posiedzeniu w nadchodzącym tygodniu. Obecnie rynek oczekuje podwyżki o 75 pb., jednak do 30 proc. wzrosły szanse na podwyżkę o 100 pb." - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu wzrosły o 8,3 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. - podał we wtorek amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +8,1 proc. rdr i -0,1 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,6 proc. mdm i 6,3 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +6,1 proc. rdr.

"Po tych danych dolar gwałtownie się umocnił, a EUR/USD spadł o ponad 2 figury, jednak nie zdołał przetestować kluczowego wsparcia znajdującego się na 0,99. W takim otoczeniu osłabił się złoty, dużo mocniej względem USD, o ponad 11 gr i próbował kontynuować osłabienie w pierwszych godzinach środowej sesji. Umocnienie dolara oznacza, że PLN jest w defensywie i w najbliższych dniach może pozostać słaby przynajmniej do posiedzenia FED" – dodał ekonomista TMS Brokers.

Zdaniem ekonomisty, w czasie decyzji Fed możemy być świadkami sprzedaży faktów. "Jeśli Fed podniesie stopy o 75 pb. rynek może być rozczarowany, dojdzie do sprzedaży faktów i USD może się osłabić" – powiedział Łukasz Zembik.

Ekonomista zwrócił także uwagę na piątkowy odczyt inflacji w strefie euro.

"Ostatnia decyzja EBC była sporym zaskoczeniem i widać, że Bank zaczyna poważnie podchodzić do tematu inflacyjnego nawet w obliczu kryzysu energetycznego. Ewentualny, wyższy od oczekiwań odczyt inflacji może zatem umocnić euro i na EUR/USD przed decyzją Fed możemy być wówczas nieco wyżej" – dodał ekspert TMS.

Dane o inflacji CPI w strefie euro za sierpień br. zostaną opublikowane w najbliższy piątek, 16 września o 11.00.

Najbliższe posiedzenie Fed odbędzie się w kolejną środę, 21 września br., a decyzja o poziomie stóp zostanie ogłoszona o godzinie 20.00 czasu polskiego.

O godzinie 16.17 kurs EUR/PLN spada o 0,1 proc. do 4,7153, a USD/PLN zniżkuje o 0,22 proc. do 4,7236.

Na rynkach bazowych para EUR/USD zwyżkuje o 0,1 proc. do 0,9980.

RYNEK DŁUGU

"Na rynku długu, po wtorkowych danych o CPI z USA wzrost rentowności na amerykańskich obligacjach był zdecydowany, mocniejszy na krótkim końcu krzywej. W takim otoczeniu ruch na polskim długu był nieznaczny. Przed danymi rentowności SPW spadały, a na krótkim końcu krzywej po tych danych nieznacznie wzrosły i kontynuują ten ruch na środowej sesji" – powiedział ekonomista TMS Brokers.

Jak wskazał ekonomista, na polskich obligacjach 10-letnich po wtorkowych danych rentowności spadały, co jego zdaniem ewidentnie pokazuje, że krajowy rynek długu zakłada zakończenie cyklu podwyżek stóp.

"Mamy zatem rozbieżne zachowanie oraz oczekiwania inwestorów na rynkach bazowych i polskich SPW" – podsumował ekonomista.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych zwyżkują o 1,4 pb. do 3,437 proc., a niemieckich idą w górę o 0,1 pb. do 1,7265 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane