Złoty słabszy we wtorek

X-Trade Brokers DM S.A.
01-03-2011, 17:40

Złoty we wtorek osłabił się do głównych walut, odreagowując umocnienie z dnia poprzedniego. O godzinie 17:26 kurs USD/PLN testował poziom 2,8690 zł, a EUR/PLN 3,9675 zł. Dzień wcześniej pary te  kończyły notowania odpowiednio na poziomach 2,8607 i 3,9519 zł.

Wpływ na osłabienie złotego miało kilka czynników. Było to zarówno obserwowane w godzinach popołudniowych pogorszenie nastrojów na europejskich rynkach akcji, jak i pozycjonowanie się rynku przed jutrzejszymi wynikami dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, reakcja na osłabienie węgierskiego forinta w efekcie rozczarowania planem oszczędnościowym tamtejszego rządu, czy też nawet odnotowany w lutym spadek indeksu PMI dla Polski.

Wydarzeniem środy będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Rynek jest dość podzielony w ocenie tego co zrobi Rada. Część uczestników oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych w reakcji na styczniowy skok inflacji w Polsce do 3,8% R/R z 3,1% R/R w grudniu. Pozostali, po ostatnich gołębich wypowiedziach członków RPP, prognozują podwyżkę dopiero na kwietniowym posiedzeniu. Ta polaryzacja stanowisk powoduje, że któraś strona będzie niezadowolona, co może wpłynąć na kształtowanie się notowań zlotowego w krótkim terminie.

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/PLN wskazuje na lekką przewagę popytu, co w perspektywie tego tygodnia może ponownie zapowiadać atak na poziom 4 zł. Układ sił zmieniłby dopiero powrót poniżej strefy 3,94-3,95 zł.
Ruch w bok w przedziale wahań z ostatnich tygodni, jest natomiast scenariuszem bazowym dla USD/PLN, jaki obecnie wyłania się z sytuacji na wykresie tej pary.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty słabszy we wtorek