Złoty traci do głównych walut

DI, PAP
opublikowano: 10-02-2012, 11:57

W piątek przed południem złoty tracił do głównych walut. Na minusach były też główne giełdy Europy. Analitycy wskazują, że powodem są m.in. obawy inwestorów o sytuację Grecji oraz chęć realizacji zysków.

Ok. godz. 11.40 WIG 20 tracił 0,95 proc., niemiecki DAX spadał o 0,9 proc., francuski CAC 40 - o 0,5 proc., a brytyjski FTSE 100 – o 0,3 proc.

Na rynku walutowym na wartości traciło euro do dolara. Ok. 11.40 za wspólną walutę płacono 1,32 dolara. W czwartek kurs tej pary wynosił ponad 1,33 dolara za euro. Pod presją był też polski złoty. Ok. godz. 11.40 za euro płacono 4,20 zł, za dolara 3,17 zł, a za szwajcarskiego franka 3,47 zł.

Analitycy wskazują, że powodem pogorszenia sytuacji na rynku złotego są m.in. obawy o rozwiązanie sytuacji w Grecji. "Realizacja zysków na parach ze złotym jest bezpośrednią pochodną sytuacji na eurodolarze i rynkach globalnych. Inwestorzy uznali, że pomimo chwilowej poprawy nastrojów i dużej ilości zapewnień, temat Hellady nie został jeszcze rozwiązany" – stwierdził analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Podobnego zdania jest Radosław Wierzbicki z Noble Markets. "Od dwóch dni złoty osłabia się do euro i dolara. Część inwestorów prawdopodobnie realizuje zyski na złotym, z kolei druga część w obawie o brak porozumienia między ministrami finansów strefy euro i Grecją sprzedaje waluty krajów wschodzących, również spekulacyjnie" - ocenił.

Dodał, że jeśli złe nastroje utrzymają się, złoty może się osłabić do 4,26 zł za euro. "Jeżeli dobre nastroje powrócą na rynek i popyt na ryzyko związane m.in. z walutami krajów wschodzących wzrośnie, to złoty ma szansę na umocnienie się do euro. Najbliższym poziomem wsparcia jest poziom środowego minimum: 4,1474 zł" – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane