Złoty umocnił się względem dolara w czwartek

ISB
opublikowano: 06-09-2007, 18:06

Czwartek na krajowym rynku walutowym przebiegał dość spokojnie. Polityczne zamieszanie nie szkodzi naszej walucie, podobnie jak kosztowne ustawy, których niekorzystny wpływ na budżet może być widoczny w  następnych latach, o ile regulacje te wejdą w życie. Kolejne dni powinny być mniej korzystne dla naszej waluty, uważają analitycy.

Czwartek był długo oczekiwanym dniem na rynkach finansowych, zaś w centrum uwagi były decyzje władz monetarnych ws. stóp procentowych. Bank Anglii, zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp procentowych i pozostawił koszt pieniądza na poziomie 5,75%. Taką decyzję podjął także Europejski Bank Centralny.

"Tak, jak się spodziewaliśmy oprocentowanie bazowe nie zostało zmienione i w dalszym ciągu wynosi 4%. Od poprzedniego komunikatu J.C. Trichet, coś się jednak zmieniło. Przed miesiącem szef ECB wypowiedział zarówno słowa "pilna obserwacja" jak i "wzmożona czujność", co interpretowaliśmy jako zapowiedź podwyżki bez podania jej terminu, nie zaś zwiastun wrześniowego podniesienia stóp. Tym razem zauważalny był brak drugiej ze wspomnianych fraz. Możliwy ruch ECB nie przesunie się, zatem o miesiąc, lecz co najmniej od 2 miesiące"- napisał w komentarzu Kamil Gaworecki, makler DM TMS Brokers.

Raczej średnie zachowanie indeksów giełdowych przy tak silnych bodźcach świadczy o dużej niepewności na rynku i możliwości kontynuacji korekty.

Zdaniem maklera, gołębi komunikat powinien przyczynić się do spadków EUR/USD, tym bardziej, że taka postawa decydentów polityki monetarnej może podnieść awersję do ryzyka, gdyż odroczenie ruchu ECB było w dużej mierze spowodowane obawami o rynek finansowy, który przeżywa kłopoty.

Zaskakujące dane podał w czwartek Amerykański Instytut Zarządzania Podażą, który poinformował, że indeks ISM Services Non-Manufacturing Index, który pokazuje kondycję sektora usług w USA, w sierpniu nie zmienił swej wartości i wyniósł 55,8 pkt. Dane zaskakują, gdyż rynkowe prognozy wahały się w przedziale od 52 pkt. do 56,7 pkt., przy średniej na poziomie 54,5 pkt.

"Kurs EUR/USD zareagował na dane śladowym osunięciem. O godzinie 16:09 para ta testowała poziom 1,3665 wobec 1,3671 dolara tuż przed publikacją. Dane teoretycznie powinny sprowokować mocniejszy ruch w dół, jednak z uwagi na antydolarowe nastroje, które dodatkowo mogą być wzmacniane obawami przed jutrzejszą publikacją sierpniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy, wcale to nie jest to przesądzone"- uważa Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM. .

W czwartek ok. godz. 17:05 za jedno euro inwestorzy płacili 3,8170 zł, a za jednego dolara 2,7859 zł. Euro/dolar był kwotowany na 1,3701.

W środę ok. godz. 17:05 za jedno euro inwestorzy płacili 3,8216 zł, a za jednego dolara 2,7983 zł. Euro/dolar był kwotowany na 1,3655. (ISB)

amo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się względem dolara w czwartek