Złoty w dół, ceny obligacji rosną

ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.
opublikowano: 05-12-2002, 15:03

Godzina 15.02 (Reuters) - W trakcie środowej sesji kurs złotego spadł wobec dolara i euro. Wcześniej wiceminister finansów powiedział agencji PAP, że resort zamierza w przyszłym roku zacząć skupować waluty na rynku na finansowanie kosztów obsługi zadłużenia zagranicznego.

* Dolara wyceniono na 3,9925 wobec 3,9848 na otwarciu, a euro na 3,9904 wobec 3,9836.

* Ministerstwo Finansów zamierza wiosną 2003 roku rozpocząć na rynku skup walut na spłatę odsetek od rat polskiego długu zagranicznego, poinformowała agencja PAP powołując się na wypowiedź wiceministra finansów, Ryszarda Michalskiego.

* Plany ministerstwa z zadowoleniem przyjął członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Dariusz Rosati. Jednocześnie jest on jednak zdania, że trwałe osłabienie złotego nie wchodzi w rachubę.

* Rentowności obligacji pięcio- i dziesięcioletnich spadły w ciągu dnia, także na fali kupna po decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który zdecydował się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

* Ceny obligacji pięcio- (PS0608) i 10-letnich (DS1013) wzrosły, a ich rentowności spadły odpowiednio o osiem i dziewięc punktów bazowych do 5,75 i 5,76 procent.

* Obniżka stóp w eurolandzie spowodowała, że wzrosła różnica stóp między kosztem pieniądza w Polsce i strefie euro oraz zwiększyła nadzieje, iż niektóre banki centralne państw Europy Centralnej mogą uczynić podobnie.

* Rentowności obligacji dwuletnich były na stabilnym poziomie 5,8 procent - powyżej poziomów obligacji o dłuższym okresie zapadalności, pokazując że polska krzywa rentowności znów przybiera kształt charakterystyczny dla rynków wschodzących.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty w dół, ceny obligacji rosną