Czytasz dzięki

Złoty wśród najlepszych walut emerging markets

Złoty osłabił się w listopadzie do euro, dolara, funta i franka. Paradoksalnie, nie przeszkodziło mu to w znalezieniu się wśród 10 najlepszych na świecie walut miesiąca.

Zobacz więcej

Ranking stóp zwrotu na rynku kasowym z walut w listopadzie. Źródło danych: Bloomberg.

Złoty osłabił się w listopadzie do dolara o 0,4 proc. To niezły wynik, bo poprzedni miesiąc należał na rynkach do walut krajów rozwiniętych. Wśród środków płatniczych emerging markets wynik złotego był jednym z dwóch najlepszych, obok wyniku koreańskiego wona. Sile krajowej waluty nie sprzyjała też realizacja przez zagranicznych inwestorów zysków na rynkach polskich aktywów. WIG20 zakończył miesiąc 0,4 proc. zwyżką (w porównaniu z ponad 4 proc. stopą zwrotu z niemieckiego DAXa), a przecena obligacji popchnęła rentowności papierów 10 – letnich aż o 33 punkty w górę, do 4,52 proc.

Ranking stóp zwrotu na rynku kasowym z walut w listopadzie. Źródło danych: Bloomberg.

Wśród 31 głównych środków płatniczych zdecydowanie najlepszą walutą był funt. Tym samym idealnie sprawdziły się przewidywania strategów walutowych, którzy – jak pisaliśmy miesiąc temu –podnosili prognozy dla brytyjskiej waluty najmocniej spośród wszystkich walut. Funt umocnił się do dolara o 2,0 proc., prawie dziesięciokrotnie mocniej niż zajmujący kolejną pozycję w rankingu won. Dane potwierdzające ożywienie w gospodarce z Wysp wabią kapitał zagraniczny do kraju, a przegrzewanie się londyńskiego rynku nieruchomości uświadomiło inwestorom, że Bank Anglii może być zmuszony do podniesienia stóp procentowych.

Tymczasem najsłabiej radziły sobie waluty emerging markets (indonezyjska rupia i real brazylijski straciły po ponad 4 proc.) oraz gospodarek opartych na eksporcie surowców (korona norweska, peso chilijskie, rubel rosyjski oraz dolar australijski przeceniono od 3 do 4 proc.). Odpływy kapitału z tych krajów to efekt uwzględnienia w cenach aktywów opóźnienia przez Fed rozpoczęcia wygaszania programów skupu aktywów. Inwestorzy obawiają się, że bardziej restrykcyjna polityka Fedu wywrze presję spadkową na ceny aktywów z rynków wschodzących i notowania surowców.

Osłabieniu walut emerging markets towarzyszył koniec dobrej passy giełd z rynków wschodzących. Akcje z rynków dojrzałych zyskały 1,6  proc., podczas gdy papiery z rynków emerging markets zanotowały podobny wynik, tyle że na minusie. Tymczasem surowcowy indeks S&P GSCI stracił w miesiąc 1,9 proc., a złoto przeceniono o 6,7 proc., co było największą przeceną od 11 proc. załamania w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane