Złoty wśród najsilniejszych walut na rynku

Jakub Stasik, analityk XTB
opublikowano: 08-08-2016, 09:48

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy otworzył drogę do podwyżki stóp procentowych przez FED już podczas najbliższego posiedzenia.

Kolejny bardzo solidny wzrost zatrudnienia potwierdził, iż ten segment gospodarki jest jednym z najsilniejszych w USA, a czerwcowe obawy o jego kondycję okazały się być mocno na wyrost.

Wzrost zatrudnienia o 255 tysięcy przebił najbardziej optymistyczne oczekiwania i sprawia, że w najbliższych tygodniach powinniśmy oczekiwać bardziej optymistycznych komentarzy ze strony Rezerwy Federalnej. Szczególnie, że przyśpieszać zaczyna także wzrost płac. Wyższe zarobki amerykanów oznaczają rosnącą presję inflacyjną, co powinno skłaniać FED do zacieśnienia polityki monetarnej. Co prawda rynek sam w sobie tylko nieznacznie zmienił swoje oczekiwania dotyczące najbliższych działań Rezerwy, jednakże tego typu ignorancja może być wyjątkowo zgubna. Nowe rekordy na Wall Street, ultra-niskie stopy procentowe na całym świecie, ogólne złagodzenie warunków finansowych, szybszy wzrost płac oraz pojawiające się oznaki odbicia inflacji pozwalają sądzić, że FED zacieśni politykę jeszcze przed końcem tego roku. Gdyby nachodzące dane (kolejny raport NFP, sprzedaż detaliczna oraz inflacja) zaskoczyły pozytywnie, to tego typu ruch może mieć miejsce już w trakcie wrześniowego posiedzenia.

Solidny raport z piątku powinien w najbliższych dniach sprzyjać dolarowi zwłaszcza, iż kolejne istotne dane z USA poznamy dopiero w najbliższy piątek. Wcześniej opublikowane zostaną także pomniejsze figury z pozostałych gospodarek, jednakże nie powinny mieć one większego wpływu na rynek walutowy. Z tego względu można oczekiwać, iż w najbliższych dniach sytuacja na rynku zdeterminowana będzie sentymentem wśród inwestorów, a wysoce prawdopodobny jest także spadek zmienności.

Rajd na giełdach oraz pozytywne nastroje związane z prezydencką ustawą frankową sprzyjają także polskiemu złotemu, który w zeszłym tygodniu był jedną z najsilniejszych walut na rynku. Na parze EURPLN wybite zostało kluczowe wsparcie na poziomie 4.30, dlatego też prawdopodobne jest dalsze umocnienie złotego. O godzinie 9:15 za euro płacono 4.2763 zł, a za dolara 3.8577 zł. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Stasik, analityk XTB

Polecane