Zmarł Hugh Hefner, legendarny twórca 'Playboya'

opublikowano: 28-09-2017, 07:47

W wieku 91 lat zmarł charyzmatyczny Hugh Hefner, twórca popularnego, szczególnie w męskim gronie magazynu „Playboy”, jednej z ikon rewolucji seksualnej.

Jak podaje rodzina, Hefner zmarł z przyczyn naturalnych  w swoim domu w Playboy Mansion w Los Angeles. Ekscentryczny milioner życzył sobie być skremowanym, a jego prochy mają być pochowane w pobliżu grobu Marilyn Monroe w „Mieście Aniołów”. To właśnie nagie zdjęcie amerykańskiej gwiazdy filmu zamieszczone na okładce kontrowersyjnej przez wiele lat publikacji było jedną z trampolin jakie przyniosły magazynowi sukces. Monroe znalazła się na pierwszej  stronie „Playboya” w pierwszym wydaniu w grudniu 1953 r. 

Hugh Hefner
Wikipedia

Miesięcznik, którego symbolem jest królicza główka, który prezentuje tzw. dziewczyny z sąsiedztwa (Playmates) pozostaje najpopularniejszym magazynem dla mężczyzn w Stanach Zjednoczonych od czterech dekad notując od początku lat 70. ubiegłego wieku sprzedaż każdego wydania na poziomie ponad 7 mln egzemplarzy. 

Zarówno sam Hefner, jak i wielu ekspertów uważa, że „Playboy” miał głęboki wpływ na społeczeństwo amerykańskie, podkreślając wolność prasy, równość rasową i prawa kobiet.

W purytańskim społeczeństwie tego typu publikacja borykała się z wieloma problemami prawnymi, a sam twórca często spotykał się z realnymi groźbami. Stopniowo jednak był stymulatorem zmian światopoglądowych i dzisiaj pismo można uznać wręcz na „konserwatywne”. Szczególnie, że w 2016 r. magazyn by stać się bardziej atrakcyjny dla reklamodawców postanowił zaprzestać publikacji zdjęcia nagich kobiet. Spółka Playboy Enterprises nazwała ten ruch swoistą ewolucją marki. Eksperyment potrwał jednak niecały rok. 

Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem o "Playboyu" jako magazynie erotycznym - powiedział Hefner stacji CNN w 2002 r..

Zawsze uważałem go za magazyn lifestyle'owy, w którym seks jest ważnym składnikiem - wyjaśniał milioner.

Imperium Hefnera składało się oprócz miesięcznika "Playboy" m.in. z telewizji, filmów, oraz klubów i rezydencji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane